Zásahová činnosť od roku 2010
dhz@dhzsucany.sk
0903555159

 

                                                       ROK   2015

    späť na úvod                                 späť

Požiar rodinného domu

Dňa 15.12.2015 o 15:12 h nám bol ohlásený požiar povaly rodinného domu na ul. Stará Hradská v Sučanoch. Ihneď po ohlásení požiaru na miesto vyrazila jednotka na vozidlách: CAS 25 Karosa, CAS 32 T-148 a  Škoda RTH PP 20. Pri prieskume požiaru bolo zistené, že horí strop pri krbe, ktorý sa pravdepodobne vznietil od komínového telesa. Pre silné zadymenie musela jednotka zasahovať v autonómnych dýchacích prístrojoch. Na miesto požiaru sa dostavila aj jednotka HaZZ Martin  s vozidlami AHZS-1B MB-Atego 1528 a CAS 30 T-815. Na lokalizáciu a následnú likvidáciu boli použité 2 vysokotlaké prúdy (od CAS 25 Karosa /DHZO/ a od MB Atego /HaZZ Martin/). Pri likvidácii požiaru bolo minuté 500 litrov vody. Včasným zásahom sa nám podarilo uchrániť nemalé hodnoty, najmä strechu rodinného domu, zachránili sme aj bývanie obyvateľom domu a vhodnou voľbou použitia hasiacich látok sme minimalizovali následky z dôvodu likvidácie požiaru. Vznik požiaru je v šetrení  zisťovateľom príčin vzniku požiarov.

Pár fotiek požiaru : požiar rodinného domu 

                                          

 

 

Piatkový deň - ranná nehoda, podvečer požiar pivnice a návšteva Mikuláša

Piatkový deň 4. decembra, kedy sa deti pomaličky tešia na príchod Mikuláša, začal nie práve najlepšie. O 4.00 sme mali ohlásenú dopravnú nehodu osobného vozidla pri obci Turany, ktoré narazilo do stĺpa elektrického vedenia. Pri nehode sa jedna osoba zranila. Hasiči vykonali protipožiarne opatrenia, osobe poskytli predlekársku prvú pomoc a po príchode odťahovej služby pomohli vozidlo naložiť na odťah. Nová smena, ktorá nastúpila, mala bežný pracovný deň. Večer o 17.49 bol ohlásený požiar pivnice v bytovke. Po príchode na miesto bolo zistené, že sa jedná o požiar balíkov papiera v pivničných priestoroch a pivnice sú silno zadymené. Jednotka zasahovala v dýchacích prístrojoch. Po uhasení a odvetraní sa jednotka vrátila na základňu, kde ju stretlo milé prekvapenie. Čakal ich tam Mikuláš so svojou družinou - anjelom a čertom.

Pár fotiek : požiar pivníc v bytovke 

            ranná dopravná nehoda

          Mikuláš na stanici

 

 

Požiare pokračujú

Anie nie tak dlho, ako sme uhasili požiar veľkokapacitného senníka na farme, ohne nedali na seba dlho čakať. O dva dni 3.9.2015 sa rozhorel "ohník" trávnatého porastu pri podchode. Len čo sme ho uhasili, techniku ošetrili ani nie do dvoch hodín zasa na inom mieste horela tráva - pri NVÚ Sučany. Na ďalší deň zasa dal o sebe vedieť. Tentoraz sa rozhorel pri regulačnej nádrži za Skalou zvanej MARA. Naplno sa prejavil o týždeň neskôr, keď horelo dňa 12.9. humno pod Čapíkom, v ktorom bolo uskladnené seno, slama a iný materiál. Pri likvidácii zasahovali aj hasiči z HaZZ Martin a DHZO Turany. Horela slama, seno a postroje na kone. Podľa vyčíslenia následkom požiaru vznikla majiteľke škoda vo výške 20 000 ,- € a uchránené hodnoty vo výške 50 000,- €. Na vypratanie horiaceho materiálu sme použili náš čelný nakladač CASE.  Tu už akákoľkvek "sranda" končí, a tak, ako bolo zisťovateľmi príčin požiarov potvrdené v prípade veľkokapacitného senníka, nedá sa hovoriť o náhode, ale o úmysle.

Pár fotiek požiaru humna : seník   

                                          

 

 

Koniec augusta - čas na bilanciu jedného z najnáročnejších mesiacov

Tento mesiac, čo sa týka počtu, rozsahu a náročnosti výjazdov patrí k jedným z najnáročnejších mesiacov v histórii zboru. Zaznamenali sme celkovo 59 výjazdov, pričom 31 znich bolo k požiarom. Dopravných nehôd bolo celkom 17, no aj tu sme zaznamenali menší nárast. Predpokladali sme, že otvorením diaľnice sa ich počet zníži, no ich počet je približne rovnaký. Polovicu z nich tvorili nehody priamo na diaľnici, alebo jej príjazdoch. Zaznamenali sme aj jeden smrteľný úraz, kde v rámci prestávky odlomený vrcholec stromu smrteľne zranil lesného robotníka v Sklabini. Napriek snahe ho priviesť k životu, lekár konštatoval jeho smrť. Samotnú kapitolu však v tomto mesiaci tvorili požiare a to aj čo do počtu, aj do rozsahu škôd a náročnosti pri ich likvidácii, najmä v druhej polovici mesiaca. Po klasických malých požiaroch tráv a krovín sme zaznamenali aj dva veľké požiare, ktoré sme rozberali v predchádzajúcom bloku. Najmä posledný si vyžiadal veľa úsilia, kedy sme ho úplne zlikvidovali až na tretí deň po jeho vzniku.

Pár fotiek :Z požiarov : seník za ihriskom 15.8. 

                                               : dohasenie veľkokapacitného senníka na PD

                                                        Ostatné : smrteľný úraz v Sklabinskom Podzámku                            

                                 : dopravná nehoda v Sučanoch 29.8.

 

Augustové požiare - žeby dielo náhody, alebo niečo iné???

V auguste 2015 (do 29.8.2015) sme zaznamenali  čo do rozsahu, spôsobených škôd a počtu najviac výjazdov k požiarom za dlhodobú históriu nášho zboru. Za 29 dní v mesiaci ich bolo 29. Najprv to začalo požiarmi tráv a kríkov v lokalite okolo štadióna, cintorína, okolo železničnej trate až to končí požiarom senníka a a veľkokapacitného skladu sena a slamy na farme v Sučanoch. Žeby náhoda? Alebo .... ???

Posledný požiar veľkokapacitného senníka dňa 28.8.2015, ktorý bol ohlásený o 19.34 hodine, si vyžiadal nemalé úsilie všetkých našich hasičov, ako aj hasičov z HaZZ Martin, MHZ Martin a DHZO Turany. Na likvidácii, ktorá pokračuje následným dohášaním sa podieľalo celkom 21 hasičov a osem cisternových vozidiel. Pre nedostatok vody ma mieste požiaru bolo potrebné vykonávať kyvadlovú dopravu vody. Spočiatku, pokiaľ sa nevybudovalo čerpacie a dopĺňacie stanovisko  v bani  závodu Prefa, vozidlá boli dopĺňané z verejného vodovodného potrubia, pričom vodárne o tejto situácii  boli včas informované. Čerpanie a dopĺňanie vody sme z jazera bane vykonávali pomocou plávajúcich čerpadiel. Na lokalizáciu a likvidáciu bolo nasadených celkom 8 útočných prúdov. Neskôr sa dostavili na miesto požiaru aj poľnohospodárske stroje tzv. hony, ktoré slamu vyvážali na otvorené priestranstvo, kde sa následne doháša.

Video z hasenia senníka za ihriskom : príjazd a nasadenie prúdov 

                                                   : priebeh hasebných prác

                                            : lokalizácia požiaru

                                           : likvidácia požiaru

 

Vážna nehoda pri Kraľovanoch

Dňa 31. júla 2015 o 15.39 nám bola ohlásená dopravná nehoda osobného motorového vozidla na štátnej ceste 1/18 pri obci Kraľovany. Po príchode na miesto sme zistili, že vozidlo je zakliesnené vo zvodidlách, na mieste nehody sú štyri osoby, z toho dve deti zranené. Ihneď sme previedli protipožiarne opatrenia na vozidle a poskytli predlekársku prvú pomoc zraneným. Po príchode RZP sme zraneých odovzdali do ich starostlivosti, ktorí ich odtransportovali do nemocnice k ďalšiemu ošetreniu. Do príchodu PZ SR sme usmerňovali dopravu. Po zdokumentovaní nehody sme spolu s hasičmi z HaZZ Dolný Kubín pomohli vozidlo naložiť na odťahovú službu a vrátili sa na základňu.

Pár fotiek : Nehoda - pár fotiek z miesta

 

Prázdniny začali požiarmi aj nehodami

Za prvých päť dní prázdninového mesiaca sme zaznamenali 3 dopravné nehody, 2 výjazdy k predlekárskej  prvej pomoci a 5  výjazdov k požiarom. Dve dopravné nehody sa udiali na ceste 1/18 medzi Sučanmi a Martinom a jedna v obci. Pri nehodách došlo k zraneniu jednej osoby. Dva výjazdy k požiarom boli tzv. plané poplachy, kedy sme vyrazili na miesto a zistili, že obyvatelia pália vatru. No nedeľný výjazd k požiaru v Šútove bol jeden z vážnejších. Horel kopec nad Šútovom. Pri hasení sa zúčastnili aj jednotky z DHZO Turany a HaZZ Martin. Pri hasení sme spotrebovali cca 5000 l vody.

Začína leto, prázdniny,  preto  žiadame rodičov o zvýšený dohľad nad prázdninujúcimi deťmi, ale aj ostatných obyvateľov, dbajte na prevenciu pri ochrane zdravia a taktiež aj na protipožiarne opatrenia, najmä kladenie ohňa vo voľnej prírode. Je teplo, sucho, ideálne podmienky na požiare tráv a lesných porastov. Ďakujeme.

Pár fotiek : Nehody

 

Aprílová štatistika

Keď sme štatisticky vyhodnocovali mesiac, ukázalo sa viacero zaujímavostí. Pri očakávaní "jarných vypaľovačiek" bol tento rok výnimkou. Počet výjazdov k požiarom v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi značne poklesol. No počet nehôd neklesol. Tento jav by sa mohol pripísať aj k počasiu, keď po marcovom oteplení došlo začiatkom apríla k značnému ochladeniu a výdatnému sneženiu. Ku koncu mesiaca to boli zasa nehody - ťukance, keď sa nedodržala bezpečná vzdialenosť a vodiči nestihli ubrzdiť svoje tátoše.  Pomaly, ale iste začína byť riziková cesta zo Sučian do T. Kľačian okolo elektrárne. Tu sa majú problém vyhnuť dva osobné protiidúce automobily, nieto ešte nákladné vozy. Táto cesta je zaznačená v mapách GPS a vodiči ju využívajú najmä pri kolónach medzi Martinom a Sučanmi. Zaznamenali sme tento mesiac aj čelný stret dvoch nákladných vozidiel na tejto ceste. Čo musíme s radosťou konštatovať, pri dopravných nehodách došlo len k dvom zraneniam, ktoré našťastie neboli vážne. Bliší prehľad ako to vypadalo v tomto mesiaci je uvedené v štatistike.

Pár fotiek : Nehody z konca apríla

 

Nehody v dôsledku sneženia aj začiatkom apríla

Husté sneženie neprestalo ani začiatkom mesiaca. To sa odzrkadlilo aj na počte nehôd a tým aj na počte výjazdov. Už to nebolo tak ako 31.3.2015, ale počet bol nezanedbateľný najmä 3.4.2015, kedy sme mali celkom tri výjazdy. Najprv v skorých ranných hodinách  o 03.28 sme mali ohlásený uviaznutý kamión na Šútovskom kopci, no po príjazde na miesto už boli uviaznuté dva kamióny a blokovali oba jazdné pruhy. Na vyslobodenie sme museli povolať odťahovú službu. Na obed o 13.30 to boli zasa dve nehody, jedna v priemyselnej zóne a jedna na 1/18 Sučany - Martin. V popoludňajších hodinách sneženie ustalo, tak dúfame, že nehody aj v spojení so znížením hustoty premávky poklesnú. No nehodu sme mali aj 2.4. 2015 a tiež 1.4. sme zaznamenali výjazd ku kamiónu, no tomu zasa horeli brzdy.

Pár fotiek : Nehoda 2. apríla

 

Nehodový záver marca 2015

Dňa 31.3.2015 v dopoludňajších hodinách začalo husto snežiť, čo po predchádzajúcich nádherných slnečných a teplých dňoch mnohých a najmä vodičov, určite zaskočilo. Po niekoľkoročných skúsenostiach pri takejto prudkej zmene počasia sa dalo očakávať niekoľko nehôd. Naša predtucha nás nesklamala a skutočne prvá nehoda nám bola ohlásená o 12:44 h a to nehoda osobného vozidla na ceste medzi Nolčovom a Podhradím ktoré skončilo zakliesnené v stĺpe. Ešte jednotka bola na výjazde, keď o cca 20 minút bola ohlásená druhá nehoda (13:07)  na Schádzanej medzi Sučanmi a Podhradím. Tu osobné vozidlo skončilo nepojazdné mimo cesty. Na jeho odsun sme privolali odťahovú službu. Jednotka sa z tohto výjazdu vrátila o 13:40 pričom prvá jednotka z výjazdu pri Nolčove sa vrátila až o 15 minút po tejto jednotke. O 14:33 sme mali hlásenú ďalšiu nehodu a to na zjazde z cesty 1/18 do Martina, kedy auto tiež skončilo mimo cestu prevrátené na strechu. Z nehody je i foto v galérii. Po vyslobodení a naložení vozidla sa jednotka vrátila na základňu. Po pol hodine o 15:40  sme vyrážali k ďalšej nehode, ktorá bola medzi Sučanmi a T. Štiavničkou. Vozidlo skončilo tiež nepojazdné a muselo byť odťahovou službou odsunuté z miesta nehody. Po necelých 20  minútach opäť jednotka vyrážala k nehode a to v priemyseknej zóne, kedy auto skončilo mimo cestu, no po vytiahnutí a obhliadke auto bolo pojazdné. 

Za necelé 4 hodiny to bolo celkom 5 výjazdov k dopravným nehodám, čo v histórii zboru zatiaľ nemalo obdobu.

Pár fotiek : Miesto nehody- zjazd do Martina.

 

Utopená osoba v elektrárni v Sučanoch.

V pondelok 2. marca 2015 v ranných hodinách pracovníci Elektrárne Sučany pri pravidelnej kontrole zistili, že na záchytnej vstupnej mreži turbín je zachytené ľudské telo. Túto udalosť nám pracovníci oznámili o 08.25. Po prijatí oznámenia sme vyrozumeli okresné riaditeľstvo PZ SR v Martine a vykonali výjazd na Nissane spolu s motorovým člnom. Po odstavení turbín jednotka spustila čln na vodu a po niekoľkých minútach utopenú osobu v štádiu dlhodobého pobytu vo vode vytiahla na breh a odovzdala príslušníkom Policajného zboru SR. Po príchode obhliadajúceho lekára sa jednotka vrátila na základňu.

Pár fotiek : Foto zo zásahu.

 

Nehoda-náraz do piliera - osobného vozidla pri Turanoch.

Dňa 06.02.2015 09:40 h nám bola ohlásená nehoda osobného vozidla, ktoré narazili do piliera mosta pri ČS stanici na 1/18  Pri Turanoch. Po príchode na miesto, členovia pomocou hydraul. vyslobodzovacieho zariadenia vyslobodili zraneného zakliesneného vodiča, poskytli mu predlekársku prvú pomoc, zabezpečili vozidlo proti vzniku požiaru. Po príchode RLP odovzdali zraneného do ich straostlivosti. Následne po zdokumentovaní nehody pomohli naložiť havarované vozidlo na odťahovú službu PMP Truck a vrátili sa na základňu.

Pár fotiek : Foto zo zásahu.

 

Zrážka  3 osobných vozidiel na 1/18 pri Kraľovanoch

Dňa 30.01.2015 23:30 h nám bola ohlásená dopravná nehoda 3 motorových vozidiel so zranením 5 osôb. Po príchode na miesto nehody v "melónovej zákrute" na mieste nehody sa už nachádzala posádka RZP Kraľovany, ktorá poskytla prednemocničnú urgentnú starostlivosť všetkým účastníkom nehody, zároveň vykonala roztriedenie zranených. Do nášho príchodu mala situáciu týkajúcu sa prednemocničnej urgentnej starostlivosti na mieste udalosti pod kontrolou posádka RZP Kraľovany. Členovia na mieste vykonali protipožiarne opatrenia a po príchode HaZZ Dolný Kubín sa ďalej riadili pokynmi veliteľa zásahu HaZZ D. Kubín. Zásahu sa zúčastnili aj jednotky HaZZ Martin a Dolný Kubín. Po príchode odťahovej služby pomohli naložiť havarované vozidlá a na pokyn veliteľa zásahu sa jednotka vrátila na základňu.

Pár fotiek : Miesto nehody.

 

 

Prevzatie ocenenia od ministra vnútra 25.januára 2015.

Dňa 25.01.2015 sa na pôde ministerstva vnútra konal pre nás významný deň.  Z rozhodnutia ministra vnútra SR pána Kaliňáka prebehlo v tento deň ocenenie Dobrovľných hasičských zborov za ich prácu pri ochrane osôb a majetku občanov. Medzi ocenenými zbormi bol aj náš zbor. Odovzdávania ocenenia - Čestna plaketa ministra vnutra SR sa zúčastnil predseda DHZ Ján Kapala a veliteľ DHZ Peter Slobodník.

Pár fotiek : Foto z odovzdávania ocenenia

 

 

Požiar včelína v Sučanoch 10. januára 2015.

Dňa 10.01.2015 18:08 h nám bol ohlásený požiar hospodárskej budovy-včelína na ploche 2,5x8m v našej obci . Jednotka po príchode na miesto požiar zlikvidovala pomocou útočných  prúdov z vozidiel Zil a Tatra 148. Príčina vzniku požiaru je v šetrení. Okrem našich členov zasahovali aj príslušníci Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Martine. Podľa vyjadrenia zisťovateľa príčin požiarom vznikla majiteľovi škoda vo výške 2500 € . Na pokyn veliteľa zásahu HaZZ Martin po likvidácii požiaru sa jednotka o 19.08 vrátila na základňu.

Pár fotiek : Foto zo zásahu

späť na úvod