Zásahová činnosť od roku 2014
dhz@dhzsucany.sk
0903555159
ROK 2014

 

       späť na úvod                   späť                           

Kritický novembrový týždeň.

Pri pohľade na týždeň od 10.11.2014 do 16.112014 z hľadiska zranených alebo usmrtených osôb, sa tento javí, ako by chcel "vylepšiť" štatistiky. Celkovo sme zaznamenali nárast zranených v takom počte, čo býva v priemer za mesiac. Pri dopravných nehodách sa zranilio 5 osôb, z toho 3 ťažko a dve osoby zahynuli. Prvá nehoda bola 10.11. o ktorej sa zmieňujeme nižšie. Pri tejto nehode jedna osoba zahynula a jedna sa zranila. Ďaľšie dve nehody sme zaznamenali 12.11., tieto sa našťastie zaobišli bez ranení.  14.11. o 18.01 nám bola ohlásená dopravná nehoda na stavbe diaľnice, pri ktorej došlo k pádu osoby z malého motocykla Babeta. Po príchode na miesto nehody členovia okamžite zahájili resuscitáciu osoby pomocou defibrilátora, ale ani po príchode RLP sa ju nepodarilo zachrániť. Posledná vážna nehoda bola ohlásená dňa 15.11.2014 o 05:58 h. na Štiavnickej ceste medzi obcami Sučany a Turčianska Štiavnička. Plne obsadené osobné motorové vozidli narazilo do stromu a ostali v ňom zakliesnené 4 osoby. Po príchode na miesto nehody  pomocou hydraul. vyslobodzovacieho zariadenia členovia vyslobodili zranené osoby, poskytli zraneným predlekársku prvú pomoc, zabezpečili vozidlo proti vzniku požiaru. Tri osoby boli ťažko zranené a jednej z nich musela byť poskytnutá okamžitá resuscitácia pomocou defibrilátora. Našťastie sa túto osobu podarilo zachrániť. Po príchode RLP odovzdali zranených do ich straostlivosti. Následne pomhli pri vyslobodení vozidla, naložení na odťahovú službu a po sprejazdnení vozovky sa jednotka vrátila na základňu.

Pár fotiek : Miesto nehody.

 

 

Čelná zrážka na 1/18 pri Sučanoch s tragickými následkami.

Dňa 10.11.2014 06:05 h bola ohlásená dopravná nehoda dodávkového vozidla Renault Master a osobného vozidla Mazda 323 na ceste 1/18 Sučany smer Martin so zranením 2 osôb. Po príchode na miesto, členovia pomocou hydraul. vyslobodzovacieho zariadenia vyslobodili zranené osoby, poskytli zraneným predlekársku prvú pomoc, zabezpečili vozidlá proti vzniku požiaru. Po príchode RLP odovzdali zranených do ich straostlivosti. No i napriek enormnej snahe záchranárskeho tímu vodiča osobného vozidla sa nepodarilo zachrániť a zraneniam podľahol. Po sprejazdnení vozovky sa jednotka vrátila na základňu.

Pár fotiek : Miesto nehody.

 

Prevrátený kamión na kruhovom objazde.

Dňa 11.09.2014 13:56 h sme dostali hlásenie odopravnej nehode a to prevrátený kamión na kruhovom objazde v smere do Martina, z ktorého vytekajú prevádzkové kvapaliny. Za pomoci rebríka sa zasahujúci členovia dostali do kabíny, z ktorej vyslobodili vodiča bez zjavného zranenia. Na už vytečené kvapaliny použili sorbent a do záchytnej nádoby zachytávali vytekajúce palivo. Veliteľ zásahu na miesto privolal odťahovú službu PMP-TRUCK s vyslobodzovacím vozidlom Volvo na prevrátenie kamióna. Po zdokumentovaní nehody a po očistení vozovky sa vrátili na základňu.

Pár fotiek : Miesto nehody.

 

Smrteľná nehoda medzi Sučanmi a Podhradím.

Dňa 06.09.2014 09:10 h bola ohlásená dopravná nehoda 1 motorového vozidla v obci Sučany smer Podhradie. Po príchode na miesto jednotka zistila, že vo vozidle sa nachádza zakliesnená zranená osoba, ktorú pomocou hydraulického náradia vyslobodila a súčasne zabezpečila vozidlo proti vzniku požiaru. Zranenej osobe členovia poskytli predlekársku prvú pomoc, zahájili resuscitáciu, v ktorej pokračovali až do príchodu RLP. No zranenú osobu  napriek enormnej snahe sa nepodarilo zachrániť. Pre závažné zranenia, nezlučiteľné so životom nakoniec týmto zraneniam podľahla. Najsmutnejší na tom je fakt, že sa jednalo o syna nášho kolegu zo susednej obce. Po zdokumentovaní nehody členovia pomohli naložiť vozidlo na odťahovú službu a po očistení vozovky sa vrátili na základňu.

Pár fotiek : Miesto nehody.

 

Vážna nehoda na 1/18 medzi Martinom a Sučanmi.

Dňa 03.08.2014 18:02 h bola ohlásená dopravná nehoda motorového vozidla, ktoré narazilo do oceľovej podpornej konštrukcie stavby diaľničného mosta. Po príchode na miesto jednotka zistila, že vo vozidle sa nachádza zakliesnená zranená osoba, ktorú pomocou hydraulického náradia vyslobodila a súčasne zabezpečila vozidlo proti vzniku požiaru. Zranená osoba mala otvorenú zlomeninu pravej končatiny. Pre odstránenie všetkých následkov nehody veliteľ zásahu vyžiadal vozidlo Multicar na odvoz rozsypaných súčastí vozidla. Po zdokumentovaní nehody členovia pomohli naložiť karavan na odťahovú službu a veliťeľ zásahu informoval stavebnú firmu o tom, že je poškodený mostný pilier na diaľničnom moste. Následne sa vrátili na základňu.

Pár fotiek : Miesto nehody.

 

 

Pomoc pri odstraňovaní následkov vo Vrátnej Doline.

Po záplavách a zosuve pôdy vo Vrátnej doline sme boli vysielaní k odstraňovaniu následkov, kde sme vyslobodzovali zasypané vozidlá, odstraňovali popadané stromy a pomáhali pri sprechodnení prístupovej cesty k chate.  Našu prácu si prišiel osobne pozrieť aj prezident HaZZ p. generál Alexander Nejedlý a minister vnútra SR Robert Kaliňák.

Pár fotiek : Chvíle volna s prezidentom a ministrom.

 

 

Zásahová činnosť po ničivej búrke.

Ako bolo meteorológmi predpovedané, dňa 21. júla 2014 náš kraj zastihla veľmi silná búrka. Jej následky však najviac postihli žilinský okres. Ale nevyhlo sa to ani nášmu regiónu. No následky neboli také ničivé, ako v susednom okrese.  Pretože v tento deň mali naši kolegovia z HaZZ Martin plné ruky práce, vyslalo nás KOS Žilina k likvidácii zatopenia podjazdu popod železnicu vo Vrútkach. Zároveň sme zabezpečovali odsun a odvoz rekreantov z ohrozenej  rekreačnej oblasti Trusalová v Turanoch. Pretože najviac bol postihnutý žilinský okres a najmä Vrátna dolina, KOS nás vyslal aj na výpomoc do tejto oblasti. Tu sme vypomáhali pri odstraňovaní aj v nasledujúcich dňoch, najmä pri odstraňovaní popadaných stromov a vyťahovaní vozidiel. Tiež 23.7. sme zaznamenali odstraňovanie následkov tejto búrky aj v našom obvode, kde sme odstraňovali spadnuté stromy pri Schádzanej a pomáhali aj stavebnej spoločnosti pri náprave siete pri výstavbe dialničného mosta na 1/18  medzi Martinom a Sučanmi. V tento deň sme zasahovali aj na Chate Kľačianska Magura, kde sa zranil turista a ZZS sa nemohla k nemu dostať. Po prvotnom ošetrení a znehybnení členka sme zraneného naložili do vozidla a odtransportovali na ošetrenie do UNM Martin.

Pár fotiek : Ničivá záplava vo Vrátnej.

 

Utopená osoba v derivačnom kanáli.

Dňa 30.06.2014 08:11 h sme prijali oznámenie o nájdení utopenej osoby zo dňa 20.06.2014 v derivačnom kanáli v obci Sučany. Na miesto nálezu sme vyrazili s motorovým člnom. Po preskúmaní toku kanála sme osobu našli, zachytili a vlečením na lane sme ju vytiahli. Po vytiahnutí sme miesto nálezu s utopenou osobou odvzdali polícii SR a vrátili sa na základňu.

Pár fotiek : Vytiahnutie utopenej osoby.

 

Prevrátené auto v Turanoch.

Dňa 25.06.2014 o 06:02 h nám bola ohlásená dopravná nehoda -prevrátené auto na svažnici v obci Turany časť Trusalová. Po príchode na miesto sme zistili, že vozidlo je na streche, opreté o peň, vo vozidle sa nachádza jedna zranená osoba. Za pomoci navijaku sme z prevráteného auta vyslobodili zranenú osobu, poskytli predlekársku prvú pomoc, zafixovali na vákuový matrac a po príchode RZP sme ju odovzdali do jej starostlivosti. Následne sme pomohli vozidlo vyslobodiť a naložiť na odťahovku. Po naložení sme sa vrátili na základňu

Pár fotiek : Vyslobodenie auta.

 

Čelná zrážka pri Šútove.

Dňa 22.06.2014 16:53 h sme boli krajským operačným strediskom vyslaní k dopravnej nehode troch motorových vozidiel a to Volkswagen Passat, Hyundai I30 a Škoda Fábia na štátnej ceste 1/18 medzi obcami Turany a Šútovo, okres Martin. Po príchode na miesto nehody bolo zistené, že sa jedná o čelnú zrážku vozidla Volkswagen Passat s prívesným vozíkom a Hyundai I30. Členovia zasahujúcej jednotky ihneď vykonali protipožiarne opatrenia, zraneným poskytli predlekársku prvú pomoc a po príchode ZZS ich odovzdali do jej starostlivosti.  Po vykonaní všetkých opatrení a zdokumentovaní nehody a po dohode s policajnou hliadkou jednotka sa vrátila na základňu.

Pár fotiek : Dopravná nehoda 22.6.

 

 

Májové výjazdy.

Mesiac máj bol na výjazdy rôznorodý. No neprevládali výjazdy k dopravným nehodám, ako je to pomaly pravidlom, ale boli to najmä výjazdy k odstraňovaniu následkov silného vetra a dažďa. Najviac výjazdov bolo od 14.mája do 16.mája, kde sme odstraňovali najmä popadané stromy. Našťastie tieto nespôsobili veľké škody a čo je potešiteľné, najmä škody na majetku spoluobčanov. Vzhľadom ku kritickej situácii v okrese Liptovský Mikuláš, sme boli požiadaní o výpomoc pri odstraňovaní povodňových škôd  v obciach Lipt. Sielnica a Lipt. Matiašovce. Spolu s nami sa tejto výpomoci zúčastnili i hasiči z Turian. V požiarovosti sme likvidovali požiar rodinného domu v Sučanoch ako aj požiar nákladného vozidla naloženého drevom pri obci Turčianske Jaseno. Ako je v začiatku uvedené, zásahy k dopravným nehodám boli v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi minimálne. Jediná nehoda, pri ktorej došlo k zraneniu, bola 27.5.2014 medzi Sučanmi a Martinom. Túto nehodu sme zaznamenali aj vo fotodokumentácii nižšie.

Pár fotiek : Dopravná nehoda 27.5.

 

 

Požiar rodinného domu.

Dňa 30.04.2014 15:55 sme boli vyzvaní veliteľom zásahu HaZZ Martin na výpomoc pri hasení požiaru strechy a podkrovia v RD v Martine na ul. Murgašovej 8. Po príchode na miesto udalosti sme na pokyn veliteľa zásahu zahájili pomocou hadice rýchleho zásahu lokalizáciu požiaru na určenom úseku. Po splnení tejto úlohy sme doplnili zásahovú cisternu HaZZ Martin a následne strojník s vozidlom odišiel doplniť vodu do blízkej Martinskej teplárne. Ostatní zasahujúci členovia ostali na mieste a vykonávali likvidáciu požiaru, ktorá bola o 18.06. Pri zásahu hasiči používali dýchacie prístroje. Požiar si našťastie nevyžiadal žiadne zranené osoby ale škoda bola značná. Majiteľovi týmto požiarom vznikla škoda vo výške 20 000 €. Podľa výsledkov šetrenia zisťovateľom príčin požiarov príčina vzniku požiaru je manipulácia so žeravým popolom.  Po likvidácii a dohode s VZ  o 18,06 hod sa jednotka vracia na základňu. Zásahu sa zúčastnila jednotka HaZZ Martin s vozidlami AHZS-1B 30 MB-Atego,CAS 30 Iveco, CAS32 T148, DHZO Sučany s vozidlom CAS32 T148 a štvorkolkou CANAM. Požiar likvidovalo celkom 13 hasičov.

Pár fotiek : Hasenie požiaru

 

 

Požiar skládky dreva.

Dňa 19.04.2014 14:00 h bol ohlásený požiar skládky dreva za Atilovým hrobom v Martine-Košútoch. Po príchode na mieste už bola jednotka HaZZ Martin s vozidlom Unimog. Nakoľko sa jednalo o rozsiahly požiar skládky dreva, bola veliteľom zásahu privolaná aj cisterna HaZZ Martin Iveco Trakker. Po jej príchode sme dopĺňali vodu zo zdroja - vodovodný hydrant pri OC Kaufland. Na miesto sa dostavila aj jednotka MHZ Martin s vozidlom Tatra 148 a spolu s nami následne zabezpečovala kyvadlovú dopravu vody pre jednotku HaZZ Martin. Hasenie požiaru sťažoval silný vietor, ktorý prenášal plamene do korún vŕb. Hrozilo prenesenie požiaru do blízkeho lesa, no včasným a operatívne riadeným zásahom k nemu nakoniec nedošlo. Požiar bol lokalizovaný po pol hodine a následne po dvoch hodinách zlikvidovaný. Jednalo sa o skládku vypílených krov a stromov okolo jazierka za Atilovým hrobom, kde mesto Martin chce vybudovať novú rekrečnú zónu pre obyvateľov. Pravdepodobnou príčinou je úmyselné zapálenie. Prípad vyšetruje polícia.  Po ukončení hasebných prác a likvidácii požiaru sa jednotka na pokyn veliteľa zásahu vrátila na základňu.

Pár fotiek : Hasenie požiaru

 

 

Spílenie lipy na cintoríne.

27. marca sme boli požiadaní obecným úradom o spílenie lipy na cintoríne. Táto lipa bola značne poškodená, ohrozovala návštevníkov cintorína a po obhliadke zodpovednou osobou bolo jej spílenie povolené. Vzhľadom k prístupnosti techniky sme výškovú techniku nemohli použiť, nedalo sa ju ani spíliť od koreňa, a aby nedošlo k poškodeniu hrobov, museli sme ju postupne odpilovať. Pomocou istenia náš člen bol nútený na lipu sa vyšplhať a tak od vrchu ju posptupne spilovať.

Pár fotiek : Ako to prebiehalo

 

 

Náš symbol -ZIL 131 CAS 16- tesne pred dokončením.

Posledný februárový deň a náš jedinečný stroj je tesne pred odkončením. Členovia vo svojom volnom čase na ňom vykonali množstvo opravárenských hodín a čo nebolo v ich silách a možnostiach riešili sme dodávateľsky. A takto už dnes vypadá ( v albume).  Len pár posledných úprav a technických doladení a môže byť nasadený do zásahu.

Pár fotiek : Pred Dokončením

 

"Jarné vypaľovanie tráv" začalo.

Podľa kalendára je ešte stále február, kedy by malo byť veľa snehu a mráz. No ako vidíme, počasie nás túto zimu aj potešilo aj sklamalo - sneh nebol a je na túto ročnú dobu veľmi teplo. Toto sa odrazilo už aj v tzv. jarných vypaľovačkách tráv, kedy "nedočkavci" využijúc teplé a suché počasie začali s vypaľovaním tráv. V okrese boli zanamenané prvé požiare tráv a krovín   pred pár dňami a toto už ani nás neobišlo. Dnes  a to podotýkam dátum - 24. februára 2014 - sme zaznamenali prvé dva výjazdy k  takýmto požiarom. Jeden bol v katastri obce  Turany, ktorý v spolupráci s OHZ Turany sme zlikvidovali a v poludňajších hodinách sme zaznamenali aj požiar v lokalite Plutva Sučany. Po jeho uhasení sme boli vyslaní k haseniu požiaru v T. Kľačanoch, kde spolu s jednotkou  HaZZ Martin sme trávu a kry horiace na hrádzi uhasili.

 

 

Perné utorkové predpoludnie.

Hneď po prevzatí smeny 4.2.2014 o 07:05 h sme mali ohlásený požiar kontajnera v Turčianskej Štiavničke na cintoríne. Ani nie po 2 hodinách od návratu sme o 09:23 h mali ohlásenú dopravnú nehoda 3 motorových vozidiel. Nehoda sa obišla bez zranení. Po zrealizovaní následkov nehody, návrate  na základňu neprešlo ani 15minút a mali  sme ohlásenú ďalšiu nehodu v tých istých miestach o 10:06  a to pre zmenu do seba narazili nákladné auto a kamión. Nákladné auto pravdepodobne nedodržalo vzdialenosť a narazilo zo zadu do kamióna.Po odtiahnutí nákladného vozidla odťahovou službou PMP Truck sme sa vrátili na základňu. Aby toho nebolo málo, presne o dve hodiny od návratu sme o 12:33 mali ohlásenú nehodu 3 vozidiel pri Trusalovej. Táto nehoda si už vyžiadala zranenie jednej osoby. V spolupráci s HaZZ Martin, ZZS a odťahovou službou sme nehodu zabezpečili, poskytli zranenej osobe predlekársku prvú pomoc, vozidlá zabezpečili proti požiaru a po príchode ZZS sme zranenú osobu odovzdali do jej starostlivosti. Po zdokumentovaní nehody a odstránení následkov sme sa  o 14.00 vrátili na základňu.

Tak takéto rušné dopoludnie už dlho nebolo.

.Pár fotiek : Nehoda v Sučanoch

Pár fotiek : Nehoda pri Trusalovej

 

 

Náš symbol -ZIL 131 CAS 16- sa konečne dočkal opravy.

Náš jedinečný stroj, ktorý nemal v horskom teréne konkurenciu, po dlhej dobe prevádzky potreboval rekonštrukciu. Tak ako v správe o činnosti za rok 2013 veliteľ spomínal, bolo  ho potrebné opraviť a odstrániť tak poruchy na motore ako aj v brzdovom systéme. Pretože sa nám nepodarilo získať náhradné diely, tak sme zakúpili vyradený ZIL 131 CAS, ktorý po motorickej stránke je vyhovujúci, takže nám poslúži ako zdroj náhradných dielov pri oprave nášho poškodeného. Chceme túto opravu vykonať čo najrýchlejšie, aby sme ho mohli nasadiť už v období jarných požiarov.

.Pár fotiek : Takto sa začalo

Pár fotiek : Pred Dokončením

 

Ako končil rok 2013, tak tento začínal.

Začiatok roka sa začal tragicky. Prvý výjazd sme mali 3.1.2014 o 6.40, kde sme mali ohlásené prevrátené vozidlo na streche na ceste 1/18 v Sučanoch.

Druhý - tragický, pri ktorom zahynula naša spoluobčianka- sme mali ohlásený 07.01.2014 o 08:08 h, na 1/18 medzi Šútovom a Kraľovanmi. Tu došlo po predbiehaní kamióna iným osobným vozidlom k čelnej zrážke osobného vozidla, ktoré viedla naša spoluobčianka a predbiehaného kamióna. Vodič vozidla, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou túto nehodu spôsobil, nezastavil a pokračoval v smere na Martin. Po príchode na miesto nehody sa tu už nachádzala RZP, no vodička bola vo vozidle zakliesnená. Po vyslobodení lekár mohol konštatovať len smrť vodičky. Po zdokumentovaní nehody a naložení vozidla na odťahovku sme sa po dohode s veliteľom zásahu z jednotky HaZZ Dolný Kubín vrátili na základňu.

.Pár fotiek : Zábery z miesta nehody