Zásahová činnosť od roku 2010
dhz@dhzsucany.sk
0903555159

 

 

Zásahy v rokoch 2014-2016

 

                                                    Rok   2016

Koncoročné zhodnotenie práce a rozlúčka s rokom 2016

Rok 2016 sa prehupol do samého záveru a preto, ako aj po minulé roky, aj teraz sme bilancovali a zhodnotili našu prácu.

30. decembra na pozvanie Odťahovej služby PMP Truck sme sa stretli pri spoločnom posedení, kde bol čas aj na malé bilancovanie. V tomto roku, i keď do polroka to vypadalo nádejne, sme zasa prekročili magickú trojstovku výjazdov. Za hodnotené obdobia v roku 2016 bolo najmenej požiarov. Oproti minulému roku je to obrovský pokles, čo sa týka nielen počtu, ale aj rozsahov a škôd. Naopak, počet výjazdov k nehodám bol druhý najvyšší. Trend v technickom vybavení a jeho modernizácii sa nám darí udržiavať a tak zabezpečovať naše poslanie. Rok 2016 bol aj rokom volieb výboru DHZ, kde došlo k zmene na poste predsedu a tajomníka. Bývalého predsedu Jana Kapalu nahradil jeden zo zakladajúcich členov novodobej histórie - Ing. Anton Mäčko a na funkcii tajomníka Petra Matulu nahradil Zdeno Bacula. Bývalým členom výboru patrí vďaka za ich prácu, nakoľko v minulom volebnom období sa udialo niekoľko významných udalostí v zbore.

Po malom zhodnotení našej práce prišiel čas na malú oslavu spolopráce a končiaceho roka. Po slávnostnej večeri nás čakalo aj milé prekvapenie vo forme živej hudby, ktorá nám posedenie spríjemnila a zahrala aj do tanca. Pri družnej debate a dobrej hudbe sme ani nezbadali ako rýchlo ubehol čas až nastala v skorých ranných hodinách povinnosť sa rozísť. Za príjemné posedenie treba poďakovať aj majiteľom a personálu Ranča Stará teheleň za príjemné prostredie, dobré prasiatko a skvelú obsluhu.

Pár fotiek : Oslava konca roka

a takto nám vyhrávala hudba : na dobrú chuť

2. počas oslavy

3. a aj do tanca

 

Smrteľná nehoda pri Dubnej Skale

Rok onedlho skončí, no začína sa lúčiť tým najsmutnejším spôsobom. V jeho druhej polovici sme zaznamenali veľa dopravných nehôd, pri ktorých došlo len k drobným zraneniam. Čo sa týka počtu nehôd počet zranení bol nízky no nebolo tomu tak dňa 12.12.2016, kedy bola ohlásená vážna nehoda kamióna a osobného vozidla medzi Vrútkami a Strečnom pri Dubnej Skale. Žiaľ táto nehoda si vyžiadala to najcenejšie - ľudský život. Na nehodu sme najprv vyrazili s jedným vozidlom Nissan. Vodiča s osobného vozidla spolu s hasičmi z HaZZ Martin a Žilina za pomoci vyslobodzovacieho zariadenia sme vyslobodili. Na záchyt ropných produktov na miesto nehody vyrazil aj druhý Nissan so sudmi na ropné produkty. Zabezpečili sme obe vozidlá proti požiaru a po príchode odťahovej služby PMP sme pomohli vozidlá naložiť. Po očistení a sprejazdnení sme sa vrátili na základňu. Zásahu sa zúčastnili i žilinskí hasiči .

Pár fotiek : Nehoda - pár fotiek z miesta

 

 

Malá rekapitulácia

Pomaly sa rok blíži k svojmu záveru, tak začíname trošku aj bilancovať. V tomto príspevku sa trochu obzrieme za požiarmi v druhom polroku. V porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúcich rokov, počet požiarov je menší, s nižším rozsahom spôsobených škôd, vyššími uchránenými hodnotami. No priniesol aj jednu tragickú udalosť, ktorú sme už veľmi dlho nezaznamenali. 23. októbra nám bol ohlásený požiar kotolne, akých sme už mali niekoľko. Pri prieskume miesta požiaru a jeho lokalizácii sme však v kotolni našli nehybne ležať osobu, ktorá nejavila známky života a jej telo so známkami silného tepelného účinku.

Celkovo v tomto hodnotenom období sme zaznamenali 17 výjazdov k požiarom. Časovo a rozsahom náročný bol požiar skládky dreva pri Skanzene zo dňa 24.8., kde sme pomohli HaZZ Martin s hasebnými prácami a zároveň technikou sme kyvadlovo zabezpečili dopravu vody z rieky Turiec. Zaznamenali sme aj požiar dopravných prostriedkov spôsobených či už technickou poruchou, alebo teplom v letných mesiacoch( pár fotiek v galérii z požiaru pri čerpacej stanici PHM Slovnaft Martin, alebo medzi Sučanmi a Podhradím.)

Na druhú stranu sa musíme poďakovať aj všímavosti našich občanov, ktorí nás upozornili na používanie nevyhovujúceho komína, ktorý neprešiel revíziami. Skorým oznámením ako aj zásahom sa predišlo vzniku požiaru, ktorý mohol spôsobiť zančné materiálneškody, ale najmä poškodenie zdravia občanov.

Pár fotiek : požiar OMV Sučany-Podhradie

Pár fotiek : požiar OMV Slovnaft Martin

Pár fotiek : požiar skládky dreva Skanzen Martin

 

 

Prvá obeť tohtoročného leta

Dňa 10.7. 2016   došlo k tragickej udalosti na Lipoveckom jazere. Polícia SR nás o 18.30 požiadala o pomoc pri pátraní  po nezvestnom 27 ročnom mužovi na Lipoveckom jazere. Okamžite po ohlásení vyrazila jednotka s motorovým člnom a boli vyrozumení aj naši potápači Marcel Spišák, Peter Lauko a Juraj Michálek . Po dostavení sa na miesto započala jednotka po pátraní na jazere.  Po  hodine hľadania bola nezvestná osoba nájdená a vytiahnutá na breh bez známok života. Následne bola odovzdaná polícii a obhliadajúcemu lekárovi, ktorý konštatoval smrť utopením.  Po konzultácii s políciou a jednotkou ZB HaZZ, ktorá tiež bola na mieste, sa jednotka vrátila na základňu.                                                                                                                                                                                                                     Tomuto výjazdu predchádzala aj dopoludňajšia príprava, kde jednotka vykonala výcvik v hľadaní utopenej osoby na jazere v bani závodu Prefa.  Dá sa povedať, že jednotka bola na zásah dokonale pripravená a preverená.

Pár fotiek : Zásah na Lipovci

Pár fotiek : Dopoludňajšie cvičenie

 

 

Nehoda pri Šútove

Dňa 20.6. 2016 sa na ceste 1/18 pri Šútove stala dopravná nehoda dvoch vozidiel (nákladné a osobné). Na miesto bola vyslaná jednotka DHZO Sučany s dvoma vozidlami, HaZZ Martin, RZP a aj polícia. Pri dopravnej nehode sa zranila jedna osoba, ktorej sme do príchodu RZP poskytli predlekársku prvú pomoc, následne po prichode RZP si ju prevzala posádka RZP. Vozidlá boli zapezpečené proti vzniku požiaru a po zdokumentovaní DN sme pomohli nepojazdné osbné vozidlo vozidlo naložiť na odťahovú službu a vrátili sa na základňu.

Pár fotiek : Nehoda - pár fotiek z miesta

 

 

Nehoda pri Turanoch

Dňa 19.6.2016 krátko pred 15. hodinou sa na ceste 1/18 v katastri mesta Turany stala dopravná nehoda jedného vozidla, ktoré narazilo do betónového panelu. Na mieste zasahovala jednotka DHZO Sučany, ktorá zistila, že jedna osoba sa sťažuje na bolesti hornej časti tela. Z tohto dôvodu bola kontaktovaná Záchranná Zdravotná služba. Operačné stredisko DHZO Sučany na miesto vyslalo druhé vozidlo, nakoľko po kontakte so ZZS bolo zistené, že posádky v okrese Martin nie sú dostupné pre veľký počet výjazdov a zranenú osobu previezla do ÚN Martin s povolením KOS ZZS.  Po zdokumentovaní nehdy sme pomohli vozidlo vytiahnuť a následne naložiť na odťahovú službu.

Pár fotiek : Nehoda - pár fotiek z miesta

 

 

Prevrátený kamión pri príjazde na D1 Vrútky

Dňa 14.6.2016 bola na operačné pracovisko ohlásená dopravná nehoda na výjazde na diaľnicu D1 pri Dubnej Skale. Na mieste zasahovala jednotka DHZO Sučany s troma vozidlami, jednotka HaZZ Martin, posádka ZZS a taktiež aj polícia. Pri dopravnej nehode bola zakliesnená jedna zranená osoba, ktorú jednotka DHZO Sučany vyslobodila z vozidla pomocou vyslobodzovacieho zariadenia. Prevádzkové kvapaliny boli prečerpané do suda, aby sa zabránilo ekologickej katastrofe. Po zdokumentovaní miesta udalosti hasičské jednotky v súčinnosti s odťahovou službou vyslobodili nákladné vozidlo.

Pár fotiek : Nehoda - pár fotiek z miesta

 

 

Nehoda v Sučanoch

Dňa 12.6.2016 hrozivo vyzerajúca dopravná nehoda dvoch osobných motorových vozidiel sa stala v obci Sučany na svetelnej križovatke pri čerpacej stanici. Vozidlo prichádzajúce z vedľajšej cesty nedalo prednosť vozidlu na hlavnej ceste, došlo k bočnému náraz a vozidlo idúce po hlavnej ceste skončilo na streche.Na mieste zasahovala jednotka DHZO Sučany, ktorá zistila, že jedna osoba je zranená. Hasiči poskytli zranenej osobe PPP, zabezpečili vozidlá proti vzniku požiaru a po zdokumentovaní nehdy pomohli vozidlá naložiť na odťahovú službu.

Pár fotiek : Nehoda - pár fotiek z miesta

 

 

Požiar trávnatých požiarov a nehoda v Turanoch

Dňa 11.03.2015 h nám bol ohlásený požiar trávnatých porastov pri ceste 1/18 v Turanoch pri ihrisku v smere na Ružomberok. Nasadením prúdu rýchleho zásahu sme požiar uhasili.

Dňa 15.03.2016 15:42 h bola 2 motorových vozidiel  pred výjazdom na 1/18 v smere na most cez kanál. Po príjazde jednotka zabezpečila vozidlá proti požiaru, zranenej osobe poskytla predlekársku prvú pomoc a po zdkoumentovaní nehody pomohla odťahovej službe vozidlá vyslobodiť a naložiť k odsunu. Následne sa vrátila na základňu

Pár fotiek požiaru : požiar trávy

Pár fotiek z nehody : nehoda OMV

                                          

 

 

                                                       ROK   2015

Požiar rodinného domu

Dňa 15.12.2015 o 15:12 h nám bol ohlásený požiar povaly rodinného domu na ul. Stará Hradská v Sučanoch. Ihneď po ohlásení požiaru na miesto vyrazila jednotka na vozidlách: CAS 25 Karosa, CAS 32 T-148 a  Škoda RTH PP 20. Pri prieskume požiaru bolo zistené, že horí strop pri krbe, ktorý sa pravdepodobne vznietil od komínového telesa. Pre silné zadymenie musela jednotka zasahovať v autonómnych dýchacích prístrojoch. Na miesto požiaru sa dostavila aj jednotka HaZZ Martin  s vozidlami AHZS-1B MB-Atego 1528 a CAS 30 T-815. Na lokalizáciu a následnú likvidáciu boli použité 2 vysokotlaké prúdy (od CAS 25 Karosa /DHZO/ a od MB Atego /HaZZ Martin/). Pri likvidácii požiaru bolo minuté 500 litrov vody. Včasným zásahom sa nám podarilo uchrániť nemalé hodnoty, najmä strechu rodinného domu, zachránili sme aj bývanie obyvateľom domu a vhodnou voľbou použitia hasiacich látok sme minimalizovali následky z dôvodu likvidácie požiaru. Vznik požiaru je v šetrení  zisťovateľom príčin vzniku požiarov.

Pár fotiek požiaru : požiar rodinného domu 

                                          

 

 

Piatkový deň - ranná nehoda, podvečer požiar pivnice a návšteva Mikuláša

Piatkový deň 4. decembra, kedy sa deti pomaličky tešia na príchod Mikuláša, začal nie práve najlepšie. O 4.00 sme mali ohlásenú dopravnú nehodu osobného vozidla pri obci Turany, ktoré narazilo do stĺpa elektrického vedenia. Pri nehode sa jedna osoba zranila. Hasiči vykonali protipožiarne opatrenia, osobe poskytli predlekársku prvú pomoc a po príchode odťahovej služby pomohli vozidlo naložiť na odťah. Nová smena, ktorá nastúpila, mala bežný pracovný deň. Večer o 17.49 bol ohlásený požiar pivnice v bytovke. Po príchode na miesto bolo zistené, že sa jedná o požiar balíkov papiera v pivničných priestoroch a pivnice sú silno zadymené. Jednotka zasahovala v dýchacích prístrojoch. Po uhasení a odvetraní sa jednotka vrátila na základňu, kde ju stretlo milé prekvapenie. Čakal ich tam Mikuláš so svojou družinou - anjelom a čertom.

Pár fotiek : požiar pivníc v bytovke 

            ranná dopravná nehoda

          Mikuláš na stanici

 

 

Požiare pokračujú

Anie nie tak dlho, ako sme uhasili požiar veľkokapacitného senníka na farme, ohne nedali na seba dlho čakať. O dva dni 3.9.2015 sa rozhorel "ohník" trávnatého porastu pri podchode. Len čo sme ho uhasili, techniku ošetrili ani nie do dvoch hodín zasa na inom mieste horela tráva - pri NVÚ Sučany. Na ďalší deň zasa dal o sebe vedieť. Tentoraz sa rozhorel pri regulačnej nádrži za Skalou zvanej MARA. Naplno sa prejavil o týždeň neskôr, keď horelo dňa 12.9. humno pod Čapíkom, v ktorom bolo uskladnené seno, slama a iný materiál. Pri likvidácii zasahovali aj hasiči z HaZZ Martin a DHZO Turany. Horela slama, seno a postroje na kone. Podľa vyčíslenia následkom požiaru vznikla majiteľke škoda vo výške 20 000 ,- € a uchránené hodnoty vo výške 50 000,- €. Na vypratanie horiaceho materiálu sme použili náš čelný nakladač CASE.  Tu už akákoľkvek "sranda" končí, a tak, ako bolo zisťovateľmi príčin požiarov potvrdené v prípade veľkokapacitného senníka, nedá sa hovoriť o náhode, ale o úmysle.

Pár fotiek požiaru humna : seník   

                                          

 

 

Koniec augusta - čas na bilanciu jedného z najnáročnejších mesiacov

Tento mesiac, čo sa týka počtu, rozsahu a náročnosti výjazdov patrí k jedným z najnáročnejších mesiacov v histórii zboru. Zaznamenali sme celkovo 59 výjazdov, pričom 31 znich bolo k požiarom. Dopravných nehôd bolo celkom 17, no aj tu sme zaznamenali menší nárast. Predpokladali sme, že otvorením diaľnice sa ich počet zníži, no ich počet je približne rovnaký. Polovicu z nich tvorili nehody priamo na diaľnici, alebo jej príjazdoch. Zaznamenali sme aj jeden smrteľný úraz, kde v rámci prestávky odlomený vrcholec stromu smrteľne zranil lesného robotníka v Sklabini. Napriek snahe ho priviesť k životu, lekár konštatoval jeho smrť. Samotnú kapitolu však v tomto mesiaci tvorili požiare a to aj čo do počtu, aj do rozsahu škôd a náročnosti pri ich likvidácii, najmä v druhej polovici mesiaca. Po klasických malých požiaroch tráv a krovín sme zaznamenali aj dva veľké požiare, ktoré sme rozberali v predchádzajúcom bloku. Najmä posledný si vyžiadal veľa úsilia, kedy sme ho úplne zlikvidovali až na tretí deň po jeho vzniku.

Pár fotiek :Z požiarov : seník za ihriskom 15.8. 

                                               : dohasenie veľkokapacitného senníka na PD

                                                        Ostatné : smrteľný úraz v Sklabinskom Podzámku                            

                                 : dopravná nehoda v Sučanoch 29.8.

 

Augustové požiare - žeby dielo náhody, alebo niečo iné???

V auguste 2015 (do 29.8.2015) sme zaznamenali  čo do rozsahu, spôsobených škôd a počtu najviac výjazdov k požiarom za dlhodobú históriu nášho zboru. Za 29 dní v mesiaci ich bolo 29. Najprv to začalo požiarmi tráv a kríkov v lokalite okolo štadióna, cintorína, okolo železničnej trate až to končí požiarom senníka a a veľkokapacitného skladu sena a slamy na farme v Sučanoch. Žeby náhoda? Alebo .... ???

Posledný požiar veľkokapacitného senníka dňa 28.8.2015, ktorý bol ohlásený o 19.34 hodine, si vyžiadal nemalé úsilie všetkých našich hasičov, ako aj hasičov z HaZZ Martin, MHZ Martin a DHZO Turany. Na likvidácii, ktorá pokračuje následným dohášaním sa podieľalo celkom 21 hasičov a osem cisternových vozidiel. Pre nedostatok vody ma mieste požiaru bolo potrebné vykonávať kyvadlovú dopravu vody. Spočiatku, pokiaľ sa nevybudovalo čerpacie a dopĺňacie stanovisko  v bani  závodu Prefa, vozidlá boli dopĺňané z verejného vodovodného potrubia, pričom vodárne o tejto situácii  boli včas informované. Čerpanie a dopĺňanie vody sme z jazera bane vykonávali pomocou plávajúcich čerpadiel. Na lokalizáciu a likvidáciu bolo nasadených celkom 8 útočných prúdov. Neskôr sa dostavili na miesto požiaru aj poľnohospodárske stroje tzv. hony, ktoré slamu vyvážali na otvorené priestranstvo, kde sa následne doháša.

Video z hasenia senníka za ihriskom : príjazd a nasadenie prúdov 

                                                   : priebeh hasebných prác

                                            : lokalizácia požiaru

                                           : likvidácia požiaru

 

Vážna nehoda pri Kraľovanoch

Dňa 31. júla 2015 o 15.39 nám bola ohlásená dopravná nehoda osobného motorového vozidla na štátnej ceste 1/18 pri obci Kraľovany. Po príchode na miesto sme zistili, že vozidlo je zakliesnené vo zvodidlách, na mieste nehody sú štyri osoby, z toho dve deti zranené. Ihneď sme previedli protipožiarne opatrenia na vozidle a poskytli predlekársku prvú pomoc zraneným. Po príchode RZP sme zraneých odovzdali do ich starostlivosti, ktorí ich odtransportovali do nemocnice k ďalšiemu ošetreniu. Do príchodu PZ SR sme usmerňovali dopravu. Po zdokumentovaní nehody sme spolu s hasičmi z HaZZ Dolný Kubín pomohli vozidlo naložiť na odťahovú službu a vrátili sa na základňu.

Pár fotiek : Nehoda - pár fotiek z miesta

 

Prázdniny začali požiarmi aj nehodami

Za prvých päť dní prázdninového mesiaca sme zaznamenali 3 dopravné nehody, 2 výjazdy k predlekárskej  prvej pomoci a 5  výjazdov k požiarom. Dve dopravné nehody sa udiali na ceste 1/18 medzi Sučanmi a Martinom a jedna v obci. Pri nehodách došlo k zraneniu jednej osoby. Dva výjazdy k požiarom boli tzv. plané poplachy, kedy sme vyrazili na miesto a zistili, že obyvatelia pália vatru. No nedeľný výjazd k požiaru v Šútove bol jeden z vážnejších. Horel kopec nad Šútovom. Pri hasení sa zúčastnili aj jednotky z DHZO Turany a HaZZ Martin. Pri hasení sme spotrebovali cca 5000 l vody.

Začína leto, prázdniny,  preto  žiadame rodičov o zvýšený dohľad nad prázdninujúcimi deťmi, ale aj ostatných obyvateľov, dbajte na prevenciu pri ochrane zdravia a taktiež aj na protipožiarne opatrenia, najmä kladenie ohňa vo voľnej prírode. Je teplo, sucho, ideálne podmienky na požiare tráv a lesných porastov. Ďakujeme.

Pár fotiek : Nehody

 

Aprílová štatistika

Keď sme štatisticky vyhodnocovali mesiac, ukázalo sa viacero zaujímavostí. Pri očakávaní "jarných vypaľovačiek" bol tento rok výnimkou. Počet výjazdov k požiarom v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi značne poklesol. No počet nehôd neklesol. Tento jav by sa mohol pripísať aj k počasiu, keď po marcovom oteplení došlo začiatkom apríla k značnému ochladeniu a výdatnému sneženiu. Ku koncu mesiaca to boli zasa nehody - ťukance, keď sa nedodržala bezpečná vzdialenosť a vodiči nestihli ubrzdiť svoje tátoše.  Pomaly, ale iste začína byť riziková cesta zo Sučian do T. Kľačian okolo elektrárne. Tu sa majú problém vyhnuť dva osobné protiidúce automobily, nieto ešte nákladné vozy. Táto cesta je zaznačená v mapách GPS a vodiči ju využívajú najmä pri kolónach medzi Martinom a Sučanmi. Zaznamenali sme tento mesiac aj čelný stret dvoch nákladných vozidiel na tejto ceste. Čo musíme s radosťou konštatovať, pri dopravných nehodách došlo len k dvom zraneniam, ktoré našťastie neboli vážne. Bliší prehľad ako to vypadalo v tomto mesiaci je uvedené v štatistike.

Pár fotiek : Nehody z konca apríla

 

Nehody v dôsledku sneženia aj začiatkom apríla

Husté sneženie neprestalo ani začiatkom mesiaca. To sa odzrkadlilo aj na počte nehôd a tým aj na počte výjazdov. Už to nebolo tak ako 31.3.2015, ale počet bol nezanedbateľný najmä 3.4.2015, kedy sme mali celkom tri výjazdy. Najprv v skorých ranných hodinách  o 03.28 sme mali ohlásený uviaznutý kamión na Šútovskom kopci, no po príjazde na miesto už boli uviaznuté dva kamióny a blokovali oba jazdné pruhy. Na vyslobodenie sme museli povolať odťahovú službu. Na obed o 13.30 to boli zasa dve nehody, jedna v priemyselnej zóne a jedna na 1/18 Sučany - Martin. V popoludňajších hodinách sneženie ustalo, tak dúfame, že nehody aj v spojení so znížením hustoty premávky poklesnú. No nehodu sme mali aj 2.4. 2015 a tiež 1.4. sme zaznamenali výjazd ku kamiónu, no tomu zasa horeli brzdy.

Pár fotiek : Nehoda 2. apríla

 

Nehodový záver marca 2015

Dňa 31.3.2015 v dopoludňajších hodinách začalo husto snežiť, čo po predchádzajúcich nádherných slnečných a teplých dňoch mnohých a najmä vodičov, určite zaskočilo. Po niekoľkoročných skúsenostiach pri takejto prudkej zmene počasia sa dalo očakávať niekoľko nehôd. Naša predtucha nás nesklamala a skutočne prvá nehoda nám bola ohlásená o 12:44 h a to nehoda osobného vozidla na ceste medzi Nolčovom a Podhradím ktoré skončilo zakliesnené v stĺpe. Ešte jednotka bola na výjazde, keď o cca 20 minút bola ohlásená druhá nehoda (13:07)  na Schádzanej medzi Sučanmi a Podhradím. Tu osobné vozidlo skončilo nepojazdné mimo cesty. Na jeho odsun sme privolali odťahovú službu. Jednotka sa z tohto výjazdu vrátila o 13:40 pričom prvá jednotka z výjazdu pri Nolčove sa vrátila až o 15 minút po tejto jednotke. O 14:33 sme mali hlásenú ďalšiu nehodu a to na zjazde z cesty 1/18 do Martina, kedy auto tiež skončilo mimo cestu prevrátené na strechu. Z nehody je i foto v galérii. Po vyslobodení a naložení vozidla sa jednotka vrátila na základňu. Po pol hodine o 15:40  sme vyrážali k ďalšej nehode, ktorá bola medzi Sučanmi a T. Štiavničkou. Vozidlo skončilo tiež nepojazdné a muselo byť odťahovou službou odsunuté z miesta nehody. Po necelých 20  minútach opäť jednotka vyrážala k nehode a to v priemyseknej zóne, kedy auto skončilo mimo cestu, no po vytiahnutí a obhliadke auto bolo pojazdné. 

Za necelé 4 hodiny to bolo celkom 5 výjazdov k dopravným nehodám, čo v histórii zboru zatiaľ nemalo obdobu.

Pár fotiek : Miesto nehody- zjazd do Martina.

 

Utopená osoba v elektrárni v Sučanoch.

V pondelok 2. marca 2015 v ranných hodinách pracovníci Elektrárne Sučany pri pravidelnej kontrole zistili, že na záchytnej vstupnej mreži turbín je zachytené ľudské telo. Túto udalosť nám pracovníci oznámili o 08.25. Po prijatí oznámenia sme vyrozumeli okresné riaditeľstvo PZ SR v Martine a vykonali výjazd na Nissane spolu s motorovým člnom. Po odstavení turbín jednotka spustila čln na vodu a po niekoľkých minútach utopenú osobu v štádiu dlhodobého pobytu vo vode vytiahla na breh a odovzdala príslušníkom Policajného zboru SR. Po príchode obhliadajúceho lekára sa jednotka vrátila na základňu.

Pár fotiek : Foto zo zásahu.

 

Nehoda-náraz do piliera - osobného vozidla pri Turanoch.

Dňa 06.02.2015 09:40 h nám bola ohlásená nehoda osobného vozidla, ktoré narazili do piliera mosta pri ČS stanici na 1/18  Pri Turanoch. Po príchode na miesto, členovia pomocou hydraul. vyslobodzovacieho zariadenia vyslobodili zraneného zakliesneného vodiča, poskytli mu predlekársku prvú pomoc, zabezpečili vozidlo proti vzniku požiaru. Po príchode RLP odovzdali zraneného do ich straostlivosti. Následne po zdokumentovaní nehody pomohli naložiť havarované vozidlo na odťahovú službu PMP Truck a vrátili sa na základňu.

Pár fotiek : Foto zo zásahu.

 

Zrážka  3 osobných vozidiel na 1/18 pri Kraľovanoch

Dňa 30.01.2015 23:30 h nám bola ohlásená dopravná nehoda 3 motorových vozidiel so zranením 5 osôb. Po príchode na miesto nehody v "melónovej zákrute" na mieste nehody sa už nachádzala posádka RZP Kraľovany, ktorá poskytla prednemocničnú urgentnú starostlivosť všetkým účastníkom nehody, zároveň vykonala roztriedenie zranených. Do nášho príchodu mala situáciu týkajúcu sa prednemocničnej urgentnej starostlivosti na mieste udalosti pod kontrolou posádka RZP Kraľovany. Členovia na mieste vykonali protipožiarne opatrenia a po príchode HaZZ Dolný Kubín sa ďalej riadili pokynmi veliteľa zásahu HaZZ D. Kubín. Zásahu sa zúčastnili aj jednotky HaZZ Martin a Dolný Kubín. Po príchode odťahovej služby pomohli naložiť havarované vozidlá a na pokyn veliteľa zásahu sa jednotka vrátila na základňu.

Pár fotiek : Miesto nehody.

 

 

Prevzatie ocenenia od ministra vnútra 25.januára 2015.

Dňa 25.01.2015 sa na pôde ministerstva vnútra konal pre nás významný deň.  Z rozhodnutia ministra vnútra SR pána Kaliňáka prebehlo v tento deň ocenenie Dobrovľných hasičských zborov za ich prácu pri ochrane osôb a majetku občanov. Medzi ocenenými zbormi bol aj náš zbor. Odovzdávania ocenenia - Čestna plaketa ministra vnutra SR sa zúčastnil predseda DHZ Ján Kapala a veliteľ DHZ Peter Slobodník.

Pár fotiek : Foto z odovzdávania ocenenia

 

 

Požiar včelína v Sučanoch 10. januára 2015.

Dňa 10.01.2015 18:08 h nám bol ohlásený požiar hospodárskej budovy-včelína na ploche 2,5x8m v našej obci . Jednotka po príchode na miesto požiar zlikvidovala pomocou útočných  prúdov z vozidiel Zil a Tatra 148. Príčina vzniku požiaru je v šetrení. Okrem našich členov zasahovali aj príslušníci Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Martine. Podľa vyjadrenia zisťovateľa príčin požiarom vznikla majiteľovi škoda vo výške 2500 € . Na pokyn veliteľa zásahu HaZZ Martin po likvidácii požiaru sa jednotka o 19.08 vrátila na základňu.

Pár fotiek : Foto zo zásahu.

 

 

 

                                                      ROK 2014

Kritický novembrový týždeň.

Pri pohľade na týždeň od 10.11.2014 do 16.112014 z hľadiska zranených alebo usmrtených osôb, sa tento javí, ako by chcel "vylepšiť" štatistiky. Celkovo sme zaznamenali nárast zranených v takom počte, čo býva v priemer za mesiac. Pri dopravných nehodách sa zranilio 5 osôb, z toho 3 ťažko a dve osoby zahynuli. Prvá nehoda bola 10.11. o ktorej sa zmieňujeme nižšie. Pri tejto nehode jedna osoba zahynula a jedna sa zranila. Ďaľšie dve nehody sme zaznamenali 12.11., tieto sa našťastie zaobišli bez ranení.  14.11. o 18.01 nám bola ohlásená dopravná nehoda na stavbe diaľnice, pri ktorej došlo k pádu osoby z malého motocykla Babeta. Po príchode na miesto nehody členovia okamžite zahájili resuscitáciu osoby pomocou defibrilátora, ale ani po príchode RLP sa ju nepodarilo zachrániť. Posledná vážna nehoda bola ohlásená dňa 15.11.2014 o 05:58 h. na Štiavnickej ceste medzi obcami Sučany a Turčianska Štiavnička. Plne obsadené osobné motorové vozidli narazilo do stromu a ostali v ňom zakliesnené 4 osoby. Po príchode na miesto nehody  pomocou hydraul. vyslobodzovacieho zariadenia členovia vyslobodili zranené osoby, poskytli zraneným predlekársku prvú pomoc, zabezpečili vozidlo proti vzniku požiaru. Tri osoby boli ťažko zranené a jednej z nich musela byť poskytnutá okamžitá resuscitácia pomocou defibrilátora. Našťastie sa túto osobu podarilo zachrániť. Po príchode RLP odovzdali zranených do ich straostlivosti. Následne pomhli pri vyslobodení vozidla, naložení na odťahovú službu a po sprejazdnení vozovky sa jednotka vrátila na základňu.

Pár fotiek : Miesto nehody.

 

 

Čelná zrážka na 1/18 pri Sučanoch s tragickými následkami.

Dňa 10.11.2014 06:05 h bola ohlásená dopravná nehoda dodávkového vozidla Renault Master a osobného vozidla Mazda 323 na ceste 1/18 Sučany smer Martin so zranením 2 osôb. Po príchode na miesto, členovia pomocou hydraul. vyslobodzovacieho zariadenia vyslobodili zranené osoby, poskytli zraneným predlekársku prvú pomoc, zabezpečili vozidlá proti vzniku požiaru. Po príchode RLP odovzdali zranených do ich straostlivosti. No i napriek enormnej snahe záchranárskeho tímu vodiča osobného vozidla sa nepodarilo zachrániť a zraneniam podľahol. Po sprejazdnení vozovky sa jednotka vrátila na základňu.

Pár fotiek : Miesto nehody.

 

Prevrátený kamión na kruhovom objazde.

Dňa 11.09.2014 13:56 h sme dostali hlásenie odopravnej nehode a to prevrátený kamión na kruhovom objazde v smere do Martina, z ktorého vytekajú prevádzkové kvapaliny. Za pomoci rebríka sa zasahujúci členovia dostali do kabíny, z ktorej vyslobodili vodiča bez zjavného zranenia. Na už vytečené kvapaliny použili sorbent a do záchytnej nádoby zachytávali vytekajúce palivo. Veliteľ zásahu na miesto privolal odťahovú službu PMP-TRUCK s vyslobodzovacím vozidlom Volvo na prevrátenie kamióna. Po zdokumentovaní nehody a po očistení vozovky sa vrátili na základňu.

Pár fotiek : Miesto nehody.

 

Smrteľná nehoda medzi Sučanmi a Podhradím.

Dňa 06.09.2014 09:10 h bola ohlásená dopravná nehoda 1 motorového vozidla v obci Sučany smer Podhradie. Po príchode na miesto jednotka zistila, že vo vozidle sa nachádza zakliesnená zranená osoba, ktorú pomocou hydraulického náradia vyslobodila a súčasne zabezpečila vozidlo proti vzniku požiaru. Zranenej osobe členovia poskytli predlekársku prvú pomoc, zahájili resuscitáciu, v ktorej pokračovali až do príchodu RLP. No zranenú osobu  napriek enormnej snahe sa nepodarilo zachrániť. Pre závažné zranenia, nezlučiteľné so životom nakoniec týmto zraneniam podľahla. Najsmutnejší na tom je fakt, že sa jednalo o syna nášho kolegu zo susednej obce. Po zdokumentovaní nehody členovia pomohli naložiť vozidlo na odťahovú službu a po očistení vozovky sa vrátili na základňu.

Pár fotiek : Miesto nehody.

 

Vážna nehoda na 1/18 medzi Martinom a Sučanmi.

Dňa 03.08.2014 18:02 h bola ohlásená dopravná nehoda motorového vozidla, ktoré narazilo do oceľovej podpornej konštrukcie stavby diaľničného mosta. Po príchode na miesto jednotka zistila, že vo vozidle sa nachádza zakliesnená zranená osoba, ktorú pomocou hydraulického náradia vyslobodila a súčasne zabezpečila vozidlo proti vzniku požiaru. Zranená osoba mala otvorenú zlomeninu pravej končatiny. Pre odstránenie všetkých následkov nehody veliteľ zásahu vyžiadal vozidlo Multicar na odvoz rozsypaných súčastí vozidla. Po zdokumentovaní nehody členovia pomohli naložiť karavan na odťahovú službu a veliťeľ zásahu informoval stavebnú firmu o tom, že je poškodený mostný pilier na diaľničnom moste. Následne sa vrátili na základňu.

Pár fotiek : Miesto nehody.

 

 

Pomoc pri odstraňovaní následkov vo Vrátnej Doline.

Po záplavách a zosuve pôdy vo Vrátnej doline sme boli vysielaní k odstraňovaniu následkov, kde sme vyslobodzovali zasypané vozidlá, odstraňovali popadané stromy a pomáhali pri sprechodnení prístupovej cesty k chate.  Našu prácu si prišiel osobne pozrieť aj prezident HaZZ p. generál Alexander Nejedlý a minister vnútra SR Robert Kaliňák.

Pár fotiek : Chvíle volna s prezidentom a ministrom.

 

 

Zásahová činnosť po ničivej búrke.

Ako bolo meteorológmi predpovedané, dňa 21. júla 2014 náš kraj zastihla veľmi silná búrka. Jej následky však najviac postihli žilinský okres. Ale nevyhlo sa to ani nášmu regiónu. No následky neboli také ničivé, ako v susednom okrese.  Pretože v tento deň mali naši kolegovia z HaZZ Martin plné ruky práce, vyslalo nás KOS Žilina k likvidácii zatopenia podjazdu popod železnicu vo Vrútkach. Zároveň sme zabezpečovali odsun a odvoz rekreantov z ohrozenej  rekreačnej oblasti Trusalová v Turanoch. Pretože najviac bol postihnutý žilinský okres a najmä Vrátna dolina, KOS nás vyslal aj na výpomoc do tejto oblasti. Tu sme vypomáhali pri odstraňovaní aj v nasledujúcich dňoch, najmä pri odstraňovaní popadaných stromov a vyťahovaní vozidiel. Tiež 23.7. sme zaznamenali odstraňovanie následkov tejto búrky aj v našom obvode, kde sme odstraňovali spadnuté stromy pri Schádzanej a pomáhali aj stavebnej spoločnosti pri náprave siete pri výstavbe dialničného mosta na 1/18  medzi Martinom a Sučanmi. V tento deň sme zasahovali aj na Chate Kľačianska Magura, kde sa zranil turista a ZZS sa nemohla k nemu dostať. Po prvotnom ošetrení a znehybnení členka sme zraneného naložili do vozidla a odtransportovali na ošetrenie do UNM Martin.

Pár fotiek : Ničivá záplava vo Vrátnej.

 

Utopená osoba v derivačnom kanáli.

Dňa 30.06.2014 08:11 h sme prijali oznámenie o nájdení utopenej osoby zo dňa 20.06.2014 v derivačnom kanáli v obci Sučany. Na miesto nálezu sme vyrazili s motorovým člnom. Po preskúmaní toku kanála sme osobu našli, zachytili a vlečením na lane sme ju vytiahli. Po vytiahnutí sme miesto nálezu s utopenou osobou odvzdali polícii SR a vrátili sa na základňu.

Pár fotiek : Vytiahnutie utopenej osoby.

 

Prevrátené auto v Turanoch.

Dňa 25.06.2014 o 06:02 h nám bola ohlásená dopravná nehoda -prevrátené auto na svažnici v obci Turany časť Trusalová. Po príchode na miesto sme zistili, že vozidlo je na streche, opreté o peň, vo vozidle sa nachádza jedna zranená osoba. Za pomoci navijaku sme z prevráteného auta vyslobodili zranenú osobu, poskytli predlekársku prvú pomoc, zafixovali na vákuový matrac a po príchode RZP sme ju odovzdali do jej starostlivosti. Následne sme pomohli vozidlo vyslobodiť a naložiť na odťahovku. Po naložení sme sa vrátili na základňu

Pár fotiek : Vyslobodenie auta.

 

Čelná zrážka pri Šútove.

Dňa 22.06.2014 16:53 h sme boli krajským operačným strediskom vyslaní k dopravnej nehode troch motorových vozidiel a to Volkswagen Passat, Hyundai I30 a Škoda Fábia na štátnej ceste 1/18 medzi obcami Turany a Šútovo, okres Martin. Po príchode na miesto nehody bolo zistené, že sa jedná o čelnú zrážku vozidla Volkswagen Passat s prívesným vozíkom a Hyundai I30. Členovia zasahujúcej jednotky ihneď vykonali protipožiarne opatrenia, zraneným poskytli predlekársku prvú pomoc a po príchode ZZS ich odovzdali do jej starostlivosti.  Po vykonaní všetkých opatrení a zdokumentovaní nehody a po dohode s policajnou hliadkou jednotka sa vrátila na základňu.

Pár fotiek : Dopravná nehoda 22.6.

 

 

Májové výjazdy.

Mesiac máj bol na výjazdy rôznorodý. No neprevládali výjazdy k dopravným nehodám, ako je to pomaly pravidlom, ale boli to najmä výjazdy k odstraňovaniu následkov silného vetra a dažďa. Najviac výjazdov bolo od 14.mája do 16.mája, kde sme odstraňovali najmä popadané stromy. Našťastie tieto nespôsobili veľké škody a čo je potešiteľné, najmä škody na majetku spoluobčanov. Vzhľadom ku kritickej situácii v okrese Liptovský Mikuláš, sme boli požiadaní o výpomoc pri odstraňovaní povodňových škôd  v obciach Lipt. Sielnica a Lipt. Matiašovce. Spolu s nami sa tejto výpomoci zúčastnili i hasiči z Turian. V požiarovosti sme likvidovali požiar rodinného domu v Sučanoch ako aj požiar nákladného vozidla naloženého drevom pri obci Turčianske Jaseno. Ako je v začiatku uvedené, zásahy k dopravným nehodám boli v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi minimálne. Jediná nehoda, pri ktorej došlo k zraneniu, bola 27.5.2014 medzi Sučanmi a Martinom. Túto nehodu sme zaznamenali aj vo fotodokumentácii nižšie.

Pár fotiek : Dopravná nehoda 27.5.

 

 

Požiar rodinného domu.

Dňa 30.04.2014 15:55 sme boli vyzvaní veliteľom zásahu HaZZ Martin na výpomoc pri hasení požiaru strechy a podkrovia v RD v Martine na ul. Murgašovej 8. Po príchode na miesto udalosti sme na pokyn veliteľa zásahu zahájili pomocou hadice rýchleho zásahu lokalizáciu požiaru na určenom úseku. Po splnení tejto úlohy sme doplnili zásahovú cisternu HaZZ Martin a následne strojník s vozidlom odišiel doplniť vodu do blízkej Martinskej teplárne. Ostatní zasahujúci členovia ostali na mieste a vykonávali likvidáciu požiaru, ktorá bola o 18.06. Pri zásahu hasiči používali dýchacie prístroje. Požiar si našťastie nevyžiadal žiadne zranené osoby ale škoda bola značná. Majiteľovi týmto požiarom vznikla škoda vo výške 20 000 €. Podľa výsledkov šetrenia zisťovateľom príčin požiarov príčina vzniku požiaru je manipulácia so žeravým popolom.  Po likvidácii a dohode s VZ  o 18,06 hod sa jednotka vracia na základňu. Zásahu sa zúčastnila jednotka HaZZ Martin s vozidlami AHZS-1B 30 MB-Atego,CAS 30 Iveco, CAS32 T148, DHZO Sučany s vozidlom CAS32 T148 a štvorkolkou CANAM. Požiar likvidovalo celkom 13 hasičov.

Pár fotiek : Hasenie požiaru

 

 

Požiar skládky dreva.

Dňa 19.04.2014 14:00 h bol ohlásený požiar skládky dreva za Atilovým hrobom v Martine-Košútoch. Po príchode na mieste už bola jednotka HaZZ Martin s vozidlom Unimog. Nakoľko sa jednalo o rozsiahly požiar skládky dreva, bola veliteľom zásahu privolaná aj cisterna HaZZ Martin Iveco Trakker. Po jej príchode sme dopĺňali vodu zo zdroja - vodovodný hydrant pri OC Kaufland. Na miesto sa dostavila aj jednotka MHZ Martin s vozidlom Tatra 148 a spolu s nami následne zabezpečovala kyvadlovú dopravu vody pre jednotku HaZZ Martin. Hasenie požiaru sťažoval silný vietor, ktorý prenášal plamene do korún vŕb. Hrozilo prenesenie požiaru do blízkeho lesa, no včasným a operatívne riadeným zásahom k nemu nakoniec nedošlo. Požiar bol lokalizovaný po pol hodine a následne po dvoch hodinách zlikvidovaný. Jednalo sa o skládku vypílených krov a stromov okolo jazierka za Atilovým hrobom, kde mesto Martin chce vybudovať novú rekrečnú zónu pre obyvateľov. Pravdepodobnou príčinou je úmyselné zapálenie. Prípad vyšetruje polícia.  Po ukončení hasebných prác a likvidácii požiaru sa jednotka na pokyn veliteľa zásahu vrátila na základňu.

Pár fotiek : Hasenie požiaru

 

 

Spílenie lipy na cintoríne.

27. marca sme boli požiadaní obecným úradom o spílenie lipy na cintoríne. Táto lipa bola značne poškodená, ohrozovala návštevníkov cintorína a po obhliadke zodpovednou osobou bolo jej spílenie povolené. Vzhľadom k prístupnosti techniky sme výškovú techniku nemohli použiť, nedalo sa ju ani spíliť od koreňa, a aby nedošlo k poškodeniu hrobov, museli sme ju postupne odpilovať. Pomocou istenia náš člen bol nútený na lipu sa vyšplhať a tak od vrchu ju posptupne spilovať.

Pár fotiek : Ako to prebiehalo

 

 

Náš symbol -ZIL 131 CAS 16- tesne pred dokončením.

Posledný februárový deň a náš jedinečný stroj je tesne pred odkončením. Členovia vo svojom volnom čase na ňom vykonali množstvo opravárenských hodín a čo nebolo v ich silách a možnostiach riešili sme dodávateľsky. A takto už dnes vypadá ( v albume).  Len pár posledných úprav a technických doladení a môže byť nasadený do zásahu.

Pár fotiek : Pred Dokončením

 

"Jarné vypaľovanie tráv" začalo.

Podľa kalendára je ešte stále február, kedy by malo byť veľa snehu a mráz. No ako vidíme, počasie nás túto zimu aj potešilo aj sklamalo - sneh nebol a je na túto ročnú dobu veľmi teplo. Toto sa odrazilo už aj v tzv. jarných vypaľovačkách tráv, kedy "nedočkavci" využijúc teplé a suché počasie začali s vypaľovaním tráv. V okrese boli zanamenané prvé požiare tráv a krovín   pred pár dňami a toto už ani nás neobišlo. Dnes  a to podotýkam dátum - 24. februára 2014 - sme zaznamenali prvé dva výjazdy k  takýmto požiarom. Jeden bol v katastri obce  Turany, ktorý v spolupráci s OHZ Turany sme zlikvidovali a v poludňajších hodinách sme zaznamenali aj požiar v lokalite Plutva Sučany. Po jeho uhasení sme boli vyslaní k haseniu požiaru v T. Kľačanoch, kde spolu s jednotkou  HaZZ Martin sme trávu a kry horiace na hrádzi uhasili.

 

 

Perné utorkové predpoludnie.

Hneď po prevzatí smeny 4.2.2014 o 07:05 h sme mali ohlásený požiar kontajnera v Turčianskej Štiavničke na cintoríne. Ani nie po 2 hodinách od návratu sme o 09:23 h mali ohlásenú dopravnú nehoda 3 motorových vozidiel. Nehoda sa obišla bez zranení. Po zrealizovaní následkov nehody, návrate  na základňu neprešlo ani 15minút a mali  sme ohlásenú ďalšiu nehodu v tých istých miestach o 10:06  a to pre zmenu do seba narazili nákladné auto a kamión. Nákladné auto pravdepodobne nedodržalo vzdialenosť a narazilo zo zadu do kamióna.Po odtiahnutí nákladného vozidla odťahovou službou PMP Truck sme sa vrátili na základňu. Aby toho nebolo málo, presne o dve hodiny od návratu sme o 12:33 mali ohlásenú nehodu 3 vozidiel pri Trusalovej. Táto nehoda si už vyžiadala zranenie jednej osoby. V spolupráci s HaZZ Martin, ZZS a odťahovou službou sme nehodu zabezpečili, poskytli zranenej osobe predlekársku prvú pomoc, vozidlá zabezpečili proti požiaru a po príchode ZZS sme zranenú osobu odovzdali do jej starostlivosti. Po zdokumentovaní nehody a odstránení následkov sme sa  o 14.00 vrátili na základňu.

Tak takéto rušné dopoludnie už dlho nebolo.

.Pár fotiek : Nehoda v Sučanoch

Pár fotiek : Nehoda pri Trusalovej

 

 

Náš symbol -ZIL 131 CAS 16- sa konečne dočkal opravy.

Náš jedinečný stroj, ktorý nemal v horskom teréne konkurenciu, po dlhej dobe prevádzky potreboval rekonštrukciu. Tak ako v správe o činnosti za rok 2013 veliteľ spomínal, bolo  ho potrebné opraviť a odstrániť tak poruchy na motore ako aj v brzdovom systéme. Pretože sa nám nepodarilo získať náhradné diely, tak sme zakúpili vyradený ZIL 131 CAS, ktorý po motorickej stránke je vyhovujúci, takže nám poslúži ako zdroj náhradných dielov pri oprave nášho poškodeného. Chceme túto opravu vykonať čo najrýchlejšie, aby sme ho mohli nasadiť už v období jarných požiarov.

.Pár fotiek : Takto sa začalo

Pár fotiek : Pred Dokončením

 

Ako končil rok 2013, tak tento začínal.

Začiatok roka sa začal tragicky. Prvý výjazd sme mali 3.1.2014 o 6.40, kde sme mali ohlásené prevrátené vozidlo na streche na ceste 1/18 v Sučanoch.

Druhý - tragický, pri ktorom zahynula naša spoluobčianka- sme mali ohlásený 07.01.2014 o 08:08 h, na 1/18 medzi Šútovom a Kraľovanmi. Tu došlo po predbiehaní kamióna iným osobným vozidlom k čelnej zrážke osobného vozidla, ktoré viedla naša spoluobčianka a predbiehaného kamióna. Vodič vozidla, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou túto nehodu spôsobil, nezastavil a pokračoval v smere na Martin. Po príchode na miesto nehody sa tu už nachádzala RZP, no vodička bola vo vozidle zakliesnená. Po vyslobodení lekár mohol konštatovať len smrť vodičky. Po zdokumentovaní nehody a naložení vozidla na odťahovku sme sa po dohode s veliteľom zásahu z jednotky HaZZ Dolný Kubín vrátili na základňu.

.Pár fotiek : Zábery z miesta nehody