Zásahová činnosť v roku 2013
dhz@dhzsucany.sk
0903555159

 

Tragický koniec roka.

Záver roka mal tragický nádych. 27.12. o 07:58 h bola ohlásená dopravná nehoda 2 osobných motorových vozidiel na ceste 1/18 medzi Trusalovou a Krpeľanmi. Jednotka po príchode na miesto zistila, že došlo k čelnému nárazu vozidiel. V jednom vozidle zostali zakliesnené dve osoby, ktoré nejavili známky života. V druhom osobnom vozidle sa nachádzal zranený vodič. Členovia poskytli zranenej osobe prvú pomoc a odovzdali záchrannej zdravotnej službe. Následne vyslobodili mŕtve osoby z vozidla a zabezpečili vozidlá proti požiaru. Na miesto nehody sa dostavilo aj naše transportné vozidlo VW Transporter, ale po zhodnotení situácie veliteľom zásahu sa osádka s vozidlom vrátila na základňu. Na miesto boli povolaní aj hasiči z OHZ Turany na poskytnutie súčinnosti pri naložení vozidiel na odťahovú službu a očistenie vozovky. Jednotka sa po očistení vozovky vrátila na základňu.

Posledný výjazd v tomto roku bol však k likvidácii požiaru uhlia, ale po príchode na miesto tento už bol majiteľomzlikvidovaný

.Pár fotiek : Zábery z miesta nehody

 

 

Mikuláš nám priniesol sneh,vietor a nehody.

6-ty december všetci poznáme ako deň, kedy Mikuláš nosí darčeky. Ale dnešný deň nám Mikuláš darčeky nepriniesol, naopak nadelil nám viac nočných výjazdov. Prvý výjazd bol o 02.05, kedy sme boli vyslaní k poskytnutiu predlekárskej prvej pomoci. Po troch hodinách po príchode, ráno o 05.30 sme boli vyslaní k technickému zásahu a to roztrhnutému elektrickému vedeniu. 5 minút po tomto výjazde sme mali následný výjazd k dopravnej nehode s ľahkým zranením 1 osoby. Neprešlo ani 20 minút od návratu a zasa sme boli vyslaní k vážnej dopravnej nehode na 1/18 medzi kruhovým objazdom a čerpacou stanicou medzi Sučanmi a Martinom. Tu došlo k zrážke troch vozidiel, pri ktorej sa 2 osby zranili ťažko a 1 ľahko. V spolupráci HaZZ Martin sme zraneným poskytli predlekársku prvú pomoc s použitím vakuových dláh, vakuového matraca, napojenia na kyslíkový dýchací prístroj, po príchode RLP a RZP sme 1 ťažko zranenej osobe založili chrbticovú dlahu a všetky zranené osoby odovzdali do starostlivosti RZP a RLP. Vozidlá sme zabezpečili proti požiaru, po zdokumentovaní nehody sme pomohli vozidlá naložiť na odťahovú službu, pozametali cestu a následne na to ju sprejazdnili. Po návrate na útvar sme si po náročnej noci mohli konečne vydýchnuť.

.Pár fotiek : Zábery z miesta nehody na 1/18

 

 

Požiar chaty a nehoda vo sviatočný deň.

Dňa 01.11.2013 15:13 h bol ohlásený požiar chaty v obci Turany vedľa strelnice. Príčina vzniku požiaru je v štádiu šetrení. Po príchode na miesto a vykonaní prieskumu bolo zistené, že v chate sa nachádza jedna zranená osoba, ktorá utrpela popáleniny hornej končatiny a zlomenina prsta na nohe, následne bola odtransportovaná po poskytnutí prvej pomoci do UN Martin. Zasahujúci hasiči z HaZZ Martin, OHZ Sučany a Turany rozobrali časť konštrukcie strechy cez ktorú zalievali horiaci priestor. Po príchode zisťovateľa príčin požiaru sa jednotka vrátila na základňu. Následkom požiaru vznikla majiteľovi škoda vo výške 4500 ,- €

O 18:52 h bola ohlásená dopravná nehoda dvoch motorových vozidiel na štátnej ceste 1/18 a 1/70 v obci Kraľovany okres Dolný Kubín.Nehoda si našťasti nevyžiadala zranenia. Po príchode na miesto hasiči zistili že z vozidiel vytiekli prevádzkové kvapaliny, na ktorých likvidáciu použili bioverzal. Jednotka zabezpečila vozidlá proti požiaru. Po príchode odťahovej služby hasiči pomohli naložiť havarované vozidlá na odťahovú službu, vozovku očistili od oleja, úlomkov plastu a skla a vrátili sa na základňu.

Pár fotiek : Zábery z miesta požiaru

 

 

Zrážka vlaku a osobného vozidla v Kraľovanoch .

Dňa 31.10.2013 16:19 h bola ohlásená zrážka osobného motorového vozidla a osobného vlaku pri obci Kraľovany okr. Dolný Kubín. Zasahujúci členovia po príchode na miesto udalosti zabezpečili os.mot. vozidlo a vlak proti vzniku požiaru, vyhľadali mŕtveho vodiča osobného vozidla. Po príchode jednotky z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru z Dolného Kubína pomohli rozvinúť osvetľovacie zariadenie, natiahnuť útočné vedenie. Po odnesení mŕtvoly vodiča započali s prácami na vytiahnutí vozidla z pod lokomotívy. Po uvoľnení vozidla pomohli s jeho naložením na odťahovú službu. Na pokyn veliteľa zásahu z OR HaZZ Dolný Kubín dokončili odstraňovacie práce a po vyčistení koľajiska odovzdali miesto udalosti ZPOŽ Žilina a vrátili sa na základňu. Zásahu sa okrem jednotky HaZZ Dolný Kubín zúčastnila aj jednotka HaZZ Martin, RZP, Policia, ZPOŽ Žilina.

Pár fotiek : Zábery z miesta nehody

: Video v správach TV Markíza

 

 

Dopravná nehoda pri Turanoch.

Dňa 13.10.2013 05:54 h bola ohlásená KOS HaZZ Žilina dopravná nehoda 1 osobného motorového vozidla a kamiónu na št. ceste I/18 smer Ružomberok, pred Trusalovou, okres Martin. Po príchode na miesto členovia vyslobodili osoby z havarovaných vozidiel za použitia hydraulického zariadenia, poskytli predlekársku prvú pomoc, zabezpečili vozidlá proti vzniku požiaru, pomôhli pri naložení do vozidla ZZS a vykonali zber už uniknutých PK. Po zdokumentovaní nehody a príchode odťahovej služby pomohli naložiť havarované osobné vozidlo. K očisteniu vozovky bolo prizvaná jednotka OHZ Turany s cisternovým vozidlom.Po sprejazdnení vozovky sa vrátili na základňu.

Pár fotiek : Zábery z miesta nehody

 

 

Dopravná nehoda v Kraľovanoch.

Dňa 07.10.2013 05:29 h cestou operačného pracoviska KOS HaZZ Žilina nám bola ohlásená dopravná nehoda - čelná zrážka osobného motorového vozidla a kamióna na križovatke štátnych ciest 1/18 a 1/70 v obci Kraľovany. Po príchode na miesto členovia vyslobodili osoby z havarovaných vozidiel, poskytli predlekársku prvú pomoc, zabezpečili vozidlá proti vzniku požiaru, pomôhli pri naložení do vozidla ZZS, zabranili úniku PK a vykonali zber už uniknutých PK. Po zdokumentovaní nehody a príchode odťahovej služby pomohli naložiť havarované vozidlá a po očistení vozovky sa vrátili na základňu.

Pár fotiek : Zábery z miesta nehody

 

 

Požiar zrubovej chaty v Záborí.

Dňa 26.09.2013 01:27 h nás požiadal operačný pracovník z KOS HaZZ Žilina o vyslanie jednotky k požiaru zrubovej chaty v obci Záborie, pretože požiar bol v značnom štádiu rozvoja a začínal horieť aj priľahlý les. Jednotka HaZZ Martin sa v tej dobe nachádzala pri likvidácii požiaru rodinného domu v Necpaloch. Na miesto udalosti bola vyslaná naša jednotka na vozidle CAS 32 T148 v počte 1+2. Po príchode na miesto udalosti sa už tu nachádzala aj jednotka HAZZ Martin. Na pokyn veliteľa zásahu z HaZZ Martin našou úlohou bolo zabrániť rozšíreniu ohňa do lesného porastu a jeho postupná likvidácia. Na pomoc bola privolaná aj jednotka OHZ Turany, ktorá zabezpečovala kyvadlovú dopravu vody. V čase o 02.36 sa nám podarilo požiar lokalizovať a jeho postupným uhášaním aj likvidovať. O 06.30 nás veliteľ zásahu poslal naspäť nba základňu , pričom jednotka HaZZ Martin vyčkala na mieste až do príchodu zisťovateľa príčin požiarov.

Pár fotiek : Zábery zmiesta udalosti

Video o rozsahu požiaru : Takto to horelo

 

 

Nehoda na Hlavnej ceste v Sučanoch.

Dňa 20.09.2013 08:45 h bola ohlásená dopravná nehoda nákladného a osobného mot.vozidla na ceste 1/18 v Sučanoch. Pravdepodobnou príčinou nehody bolo nesprávne odbočenie nákladného vozidla, pri ktorom došlo k stretu s osobným motorovým vozidlom. Členovia po príchode na miesto zabezpečili osobné vozidlo proti vzniku požiaru a označili miesto nehody. Po príchode polície a zdokumentovaní nehody vozidlo odtlačili na bok mimo cestu, túto upratali a vrátili sa na základňu.

Pár fotiek : Zábery zmiesta udalosti

 

Požiar rodinného domu v Turanoch.

Dňa 19.09.2013 o 14:30 h sme mali ohlásený výbuch s následným požiarom rodinného domu v Turanoch. Po príchode na miesto sme zistili, že došlo k výbuchu vozidla v garáži rodinného domu s následným požiarom pivničných garážových priestorov. Na mieste sa už nachádzala jednotka z OHZ Turany a vozidlo bolo mimo garáže. Po nasadení hasiaceho prúdu nám bolo oznámené, že v dome sa nachádza matka s malým dieťaťom. Následným prieskumom domu sme matku s dieťaťom vyviedli von a na miesto sme privolali naše transportné vozidlo za účelom dovozu náhradných fliaš do dýchacích prístrojov a pre transport zranených do UNM Martin. Po príchode jednotky HaZZ Martin sme pokračovali v hasebných prácach a zraneným poskytli príslušníci HaZZ predlekársku prvú pomoc. Keď na miesto dorazili vozidlá RZP a RLP, zranené osoby boli odovzdané do ich starostlivosti. Po lokalizácii a likvidácii sa jednotka vrátila na základňu. Včasným zásahom spoločnými silami s jednotkou OHZ Turany a HaZZ Martin boli uchránené nemalé hodnoty, požiar sa našťastie podarilo včas lokalizovať a nerozšíril sa do ďalších priestorov domu a samozrejme sa podarilo uchrániť životy obyvateľov domu, ktorí sa v čase nášho príchodu ešte nachádzali v dome.

Pár fotiek : Zábery zmiesta udalosti

 

 

Prevrátené auto na Trusalovej.

Dňa 17.09.2013 17:40 h bola ohlásená dopravná nehoda osobného motorového vozidla prevráteného na streche na ceste 1/18 pri Trusalovej. Členovia po príchode na miesto zabezpečili vozidlo proti vzniku požiaru a prevrátili ho za pomoci navijaku na kolesá. Po príchode odťahovej služby pomohli vozidlo naložiť a vrátili sa na základňu.

Pár fotiek : Zábery zmiesta udalosti

 

 

Medveď v obci.

Veľa spoluobčanov si pamätá, keď v novembri 2010 sa po sídlisku Prefa a v časti Pod skalou pohybovala medvedica. Tá neskôr skončila po zásahu v obci Sklabiňa, keď medzi tým sa objavila aj v Martine pri mestskej plavárni.

Neprešli ani 3 roky a teraz ku koncu prázdnin dňa 22.08.2013 našu obec navštívil znova medveď. V predmetný deň o 23:32 h bola jednotka Obecného hasičského a záchranného zboru v Sučanoch požiadaná operačným strediskom polície o vykonanie technického zásahu na ul. Hlavnej a Hurbanovej. Bolo oznámené že sa po predmetných uliciach pohybuje medveď. Maco bol zasahujúcimi členmi vyhnaný smerom ku križovatke Hlavnej cesty a Starej hradskej, kde sa stratil v teréne. Pravdepodobne ušiel smerom ku základnej škole a k Váhu a ďalej do hory.

Okrem tohto zásahu naši členovia zasahovali aj pri poskytovaní predlekárskej pomoci zranenej osobe, ktorá spadla do potoka v obci Šútovo, ale aj zrazenému cyklistovi, ako aj pri dvoch dopravných nehodách a dvoch požiaroch. Počet výjazdov sa blíži k hranici 200 výjazdov za tento rok. 

 

 

Požiar chát v chatovej oblasti Piatrová.

ilustračné foto

Dňa 14.08.2013 23:21 h bol ohlásený požiar dvoch chát v obci Vrútky pri hoteli Piatrová. Jednotka vykonala výjazd na vozidlách CAS 32 Tatra 148 a CAS 16 PV3S. Po príchode na miesto jedna chata bola v plameňoch celá, druhá bola zasiahnutá iba čiastočne a požiar sa začínal rozširovať na okolité stromy. CAS 32 T148 zabezpečovala kyvadlovú dopravu vody a doplnanie jednotky z Martina. Pretože pri požiari boli použité dýchacie prístroje po dlhší čas, o 00.17 hod ďalší člen vykonal výjazd na vozidle Nissan King za účelom dovozu 2 ks dýchacích prístrojov a ďalšieho rebríka. Jedna chata bola požiarom zasiahnutá iba čiastočne, kde sa nám podarilo zastaviť šírenie plameňa na prvom podlaží, prízemie požiar nezasiahol a tu ostalo uchránené celé zariadenie. Pri hasení požiaru tejto chaty bolo potrebné rozebarať strešnú krytinu. Požiar jednej chaty bol zlikvidovaný o 01.22 h, požiar druhej chaty o 02.03 h. Na uhasenie požiarov obidvoch chát sa spotrebovalo celkom 40.000 litrov vody. Príčina vzniku požiaru je v štádiu zisťovania, pričom nie je vylúčené cudzie zavinenie. Predbežná škoda bola vyčíslená na 170 tisíc eur. Hasenia požiaru sa zúčastnili hasiči z HaZZ Martin a aj z DHZ Priekopa. Po likvidácii požiaru a na pokyn veliteľa zásahu z HaZZ MT sa jednotka o 02.20 vrátila na základňu.

 

Odstránenie stromu ohrozujúceho obyvateľov obce.

Dňa 27.06.2013 06:58 h bol ohlásený praskajúci strom ohrozujúci ľudí. Jednotka OHZ Sučany po príchode zistila, že strom je značne poškodený, môže každú chvíľu spadnúť a je potrebné ho spíliť. Po oznámení tejto skutočnosti zodpovednému pracovníkovi Oc.Ú, tento vykonal obhliadku stromu a nariadil jeho spílenie. Po tomto nariadení jednotka predmetný strom spílila a za pomoci VPP zamestnancov obce odstránila strom z komunikácie.

Pár fotiek : Zábery zmiesta udalosti

 

Čelný náraz dvoch osobných vozidiel.

Dňa 03.06.2013 15:43 h bola ohlásená dopravná nehoda- čelný náraz 2 motorových vozidiel medzi obcami T. Štiavnička, Sklabinský Podzámok, okres Martin. V dôsledku dopravnej nehody nedošlo k zraneniu osôb. Zasahujúci členovia zabezpečili vozidlá proti vzniku požiaru, odstránili z cesty ropné produkty, havarované vozidlá pomohli naložiť na odťahovú službu a po sprejazdnení cesty sa vrátili na základňu.

Pár fotiek : Zábery zmiesta udalosti

 

Dopravná nehoda - auto v potoku.

Dňa 29.05.2013 20:47 h bola ohlásená dopravná nehoda - auto v potoku v obci Turany časť Trusalová smerom na kemping. Popríchode na miesto, zasahujúci členovia zistili, že vozidlo je v potoku prevrátené na strechu a unikajú z neho prevádzkové kvapaliny. Nik sa pri nehode nezranil. Jednotka vykonala opatrenia proti ďalšiemuúniku kvapalín, vytečené kvapaliny dekontaminovali pomocou sorbentu a pozbierali do suda. Následne veliteľ zásahu vyžiadal pomoc žeriav AV 14 z odťahovej a vyslobodzovacej služby PMP Truck, nakoľko nebolo možné iným spôsobom auto vyslobodiť.

Pár fotiek : Zábery zmiesta udalosti

 

Výber zo zásahovej činnosti

Pokiaľ do polovice mesiaca marec 2013  (11 týždňov) náš zbor bol vyslaný k 56. zásahom, za rovnaké obdobie vykonal  60 výjazdov. Čo je potešitelné, počet požiarov za rovnaké obdobie oproti predchádzajúcemu roku klesol o 37%. No naopak, počet výjazdov k dopravným nehodám, ktoré tvoria v súčasnosti 82% výjazdov, stúpol.  Celkovo pri dopravných nehodách v tomto roku bolo 11 osôb zranených.      

Dňa 30.03.2013 19:35 h bola jednotka požiadaná o pomoc pri hľadaní nezvestného muža v obci Turčianske Klačany smer Kľačianska Magura. O 20:47 osoba nájdená na chate Klačianska Magura.Osoba bola v poriadku.

Dňa 19.04.2013 03:19 h bol ohlásený požiar osobného auta na ceste smerom na Šútovské vodopády v obci Šútovo

Dňa 21.04.2013 14:26 h bola ohlásená dopravná nehodkde na ceste 1/18 smer Ratkovo prevratilo, V dôsledku dopravnej nehody došlo k zraneniu dvoch osôb.

Dňa 26.04.2013 16:29 h bol ohlásený požiar suchej trávy v obci Sučany smerom na Ontário pri odbočke na chatovú oblasť. 

Dňa 28.04.2013 19:19 h bol ohlásený požiar lesného porastu v obci T.Štiavnička sme Sklabiňa.

Dňa 30.04.2013 10:50 h bola vyžiadaná zdravotnícka pomoc v obci Sučany. V dôsledku pádu na zem došlo k poraneniu hlavy. Zasahujúci členovia po príchode na miesto poskytli zranenej staršej pani predlekársku prvú pomoc a pacientku odovzdali RZP.

Dňa 12.05.2013 12:23 h bola ohlásená dopravná nehoda troch osobných motorových vozidiel na ceste 1/18 Sučany- kruhový objazd.

Dňa 21.05.2013 11:31 h bol ohlásený spadnutý kabel cez železničnú trať na železničnej stanici Šutovo.Po príchode na miesto jednotka zistila že sa jedná o spadnutý kábel z trolejového vedenia cez železničnú trať .

Pár fotiek :

auto v potoku

Požiar auta vŠútove

Požiar auta vŠútove -video

auto v priekope pri Ratkove

prevrátená vrtná súprava

 

Požiar káblov na železničnom moste pri Krpeľanoch.

Dňa 07.03.2013 15:50h bol ohlásený požiar elektroinštalácie na žel. moste cez derivačný kanál Váhu medzi obcami Turany a Krpeľany. Jednotka po príchode na miesto zistila, že sa jedná o požiar signalizačných káblov a káblov na prenos dát. O udalosti boli vyrozumené SSE, Železničná polícia, ZPOŽ a PZ SR. Po príchode pracovníka SSE a špecialistu ŽSR bolo upresnené, že sa jedná sa o staré káble a ide o malú škodu. Zásahu sa zúčastnila aj jednotka HaZZ Martin.

Pár fotiek : Zábery zmiesta udalosti

 

Požiar skladovej budovy v obci Košťany nad Turcom .

Dňa 2. marca sme prijali žiadosť o pomoc pri likvidácii požiaru skladovej budovy v obci Košťany nad Turcom. V skorých ranných hodinách tam došlo k požiaru skladu objektu píly, ktorý úplne zhorel. Neskôr asi tak po 2 hodinách bol ohlásený požiar ďalšej budovy v predmetnom priemyselnom objekte. O 8.30 sme obdržali žiadosť o pomoc pri likvidácii tohto požiaru a boli sme upozornení na fakt, že v sklade sú fľaše s propán-butánom. Jednotka vyrazila na miesto s vozidlom CAS 32 T 148 a ich úlohou bolo v prvom rade zahájiť dodávku vody do hasiaceho zariadenia a následne na to za pomoci dýchacích prístrojov započať s lokalizačnými a likvidačnými hasiacimi prácami. Naše vozidlo okrem toho zabezpečovalo aj dodávku vody pre iné požiarne útoky a hasebné smery. S požiarom bojovalo viac ako 40 hasičov. Zasahovali : 4 cisternové automobily ( Iveco Trakker, 2x Tatra 148, Škoda 706 ), Mercedes Atego, 2x Avia A31, Iveco Daily aPraga V3S . Zasahovali jednotky z : HAZZ Martin, OHZ Košťany nad Turcom, DHZ Turčiansky Peter, DHZ Trebostovo, DHZ Trnovo, DHZ Bystrička, OHZ Sučany a DHZ Martin Záturčie. Po likvidácii veliteľ zásahu odovzdal požiarovisko miestnemu DHZ na dohasenie, ku ktorému došlo o 17.55 a o 18.00 mohlo byť konštatované, že požiar vrátane drobných ložísk je úplne zlikvidovaný.

Pár fotiek : Zábery z hasiacich prác od kolegu z DHZ Košťany nad Turcom

 

Vyhľadávanie zranenej osoby v zasneženom teréne.

Dňa 9. februára sme prijali žiadosť o pomoc pri hľadaní zablúdenej a poranenej osoby v Jasenskej doline. Po príchode na miesto členovia sa spojili so Záchrannou zdravotnou službou, na podrobnej mape určili pravdepodobné miesto výskytu osoby a vyrazili na snežnom skútri do priestoru.

viac na stránke výcviku členov

Pár fotiek : výcvik vo vyhľadávaní

 

Dopravná nehoda- auto na streche mimo cestu.

Dňa 25. januára 2013 o 10.29 bola oznámená dopravná nehoda - prevrátené vozidlo na streche mimo cestu za obcou Turany. Jednotka po príchode na miesto nehody zistila, že nehoda si nevyžiadala zranenia osôb. Vykonala opatrenia proti požiaru a úniku kvapalín. Po zdokumentovaní nehody členovia naložili vozidlo na odťahovú službu a vrátili sa na základňu. Do príchodu náhradného vozidla pre cestujúcich z havarovaného vozidla poskytli na stanici občerstvenie a miestnosť k zloženiu osobných vecí a dočasnému odpočinku.

Pár fotiek : ...zábery z nehody

 

Začiatok roka.

Za prvú polovicu januára sme vykonali 17 výjazdov, čo je v priemere viac ako jeden výjazd denne. Z tohto počtu výjazdov boli 2 k požiarom, 3 výjazdy boli k poskytnutiu predlekárskej prvej pomoci , 3 výjazdy k technickej pomoci a ostatné výjazdy boli k dopravným nehodám.

Pri výjazdoch k PPP sme poskytovali súčinnosť RZP pri nakladaní pacienta, pri výjazdoch technického zamerania sme riešili popadané káble a požiare boli zaznamenané len pri jednej transformátorovej stanici, kde túto problematiku riešia elektrikári výmenou transformátora.

Pri dopravných nehodách sme zaznamenali aj niekoľko ľahko zranených osôb, prevrátené vozidlá mimo cestu, ako dôsledok zimných mesiacov,poľadovice a snehu.

Naši členovia v rámci akcie "Novoročná kvapka krvi ", ktorú organizoval HaZZ Martin sa zúčastnili darovania tejto drahocenej tekutiny v hojnom počte.

Pár fotiek : ...zábery z nehody