Dva netradičné výjazdy.

Dňa 03.06.2022 18:44 h bola ohlásená nehoda dvoch vlakov na železničnej trati smer Žilina, pred tunelom. Na železničnej trati medzi Varínom a Vrútkami narazil rušeň do stojacej súpravy osobného vlaku. Na miesto vyrazil: Iveco Daily (1+1) a VW Transportér (1+1).,kde  vykonávali záchranné práce v spolupráci s prítomnými zložkami IZS - ide hlavne o prvotné triedenie zranených osôb za prítomnosti lekárov a záchranárov, následné poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti zraneným, transport zranených do UNMa  Dolnooravskej nemocnice. Na mieste zostáva štvorkolka CANAM. Na vyžiadanie VZ a  OS KR HaZZ ZA vyráža Suzuki Sx4 (1+1) - osvetlenie miesta  - vykonávame zabezpečenie osvetlenia miesta udalosti za pomoci elektrocentrály a 4 ks osvetľovacích stožiarov. Pri udalosti bol použitý zdravotnícky materiál: chrbticové dosky Bord, krčné goliere, izotermické fólie, obväzový materiál, tlakomer, oximeter. Na mieste bolo ošetrených 74 pacientov, 34 z nich bolo prevezených do nemocníc v Martine, Žiline, Ružomberku, Považskej Bystrici a Dolnom Kubíne. Nemocnice k 22.30 hodine prijali 15 pacientov. Pri nehode zasahovalo 21 profesionálnych hasičov z Martina, Žiliny, Trenčína, zo Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline a z Bánoviec nad Bebravou a tiež dobrovoľní hasiči zo Sučian, Lipovca a obce Martin – Priekopa. Na mieste sa nachádzajú aj dva evakuačné autobusy HaZZ
Dňa 26.04. 2022 o 14:43 bola jednotke Dobrovoľného Hasičského Zboru Obce Sučany ohlásená zrážka dvoch vetróňov v v katastri obce Trebostovo nad vrchom Končiar. Na miesto bola okamžite vyslaná vrtuľníková ZZS.Jednotka DHZO Sučany nadviazala prvotný kontakt s bezmotorovým lietadlom, ktorý sa nachádza cca 200m od vrchola kopca západným smerom. Jednotky na mieste udalosti lokalizovali druhého pilota druhého bezmotorového lietadla na pravej strane kopca a vizuálne lokalizovala druhé bezmotorové lietadlo, ktoré sa nachádza na pravej strane kopca.. Lekár posádky leteckej záchrannej služby skonštatoval Exitus u oboch pilotoch. Jednotky po obhliadke tiel lekárom, ktorý u oboch pilotov žiaľ skonštatoval exitus , transportovali telá pilotov do prístupného terénu pod kopec. 18:04 VW Touareq sa vracia na základňu. Jednotka s vozidlom Nissan Patrol transportovala príslušníkov PZ SR cez neprístupný terén čo najbližšie k miestu udalosti. 22:30" Jednotka sa vracia na základňu.

ďalšie foto

ďalšie foto


Požiar lesa na Bystričke.

Dňa 28.03. 2022 o 15:30 bola jednotka DHZO Sučany požiadaná o pomoc pri lokalizácií a likvidácií požiaru lesného porastu v obci Bystrička, okres Martin. Výjazd vozidiel CAS LP 24 ZIL 131 (1+1) CAS LP 16 ZIL 131 (1+1). Na mieste udalosti bolo zistené, že horí rúbanisko a časť lesného porastu. Na mieste udalosti zasahovali aj jednotky: HaZZ MT, DHZO Jednotka po príchode na miesto zahájila lokalizačné a likvidačné práce podľa pokynov veliteľa zásahu. Použila GENFO Vaky a 4x prúdy typu D, 1x HRZ a ženijné náradie. Zasahovalo tam 9 posádok profesionálnych a dobrovoľných hasičov z Turca. Spoluprácou (odhadom) 60 hasičov bol požiar okolo 21:00 zlikvidovaný.

video TV Turiec

video z miesta

Naše Zily v akcii

ďalšie foto


Hasičský a záchranný zbor apeluje na občanov.

 

Marec býva pre hasičov mesiacom so zvýšeným výskytom požiarov v prírodnom prostredí, ktoré vznikajú vypaľovaním porastov, drevín a biologického odpadu. Apelujeme na občanov, aby sa vyhýbali takýmto činnostiam. Požiare často napáchajú veľa škody nielen v prírode, ale aj na zdraví v podobe rôznych zranení. V neposlednom rade - plošné vypaľovanie tráv a porastov môže skončiť pokutou vo výške 331 eur, pre podnikateľov sa suma môže vyšplhať až do výšky 16 596 eur.