Pátracia akcia.

Dňa 29.11.2020 sa členovia KYNOLOGICKÉHO ZÁCHRANNÉHO ZBORU DHZ Sučany zúčastnili na vyžiadanie pátracej akcie po nezvestnom kolegovi hasičovi, ktorý je nezvestný od marca 2020 a po staršom pánovi nezvestnom od augusta. Prehľadali nanovo priestory približného posledného kontaktu, prehľadali priestory skryté v letných mesiacoch pod lístím a vtedy ťažko dostupné, no bezvýsledne. Žiadna stopa po nezvestnom kolegovi a nezvestnom pánovi nebola zistená.

Fotky k článku


Výcvik v zlaňovaní.

Dňa 21. - 22.11.2020 sa členovia KYNOLOGICKÉHO ZÁCHRANNÉHO ZBORU a DHZ Sučany, zúčastnili na cvičení zlaňovania. Nacvičovala sa samotná technika zlanenia bez psa aj so psom, so zameraním sa na zlanenie s prechodom cez okraj a následne ďalším prechodom cez hranu do voľného priestoru. Mnohí členovia okúsili túto činnosť po prvý krát, keďže máme v tíme aj zopár nováčikov a dalo by sa povedať, že práve toto cvičenie, bolo pre nich akýmsi krstom ohňom. Pozerali s nedôverou, keď z vrchu mosta videli vzduchoprázdny priestor pod sebou a vedeli, aký ďalší krok ich čaká. Môžu byť na seba právom hrdí, lebo všetci zvládli toto cvičenie na výbornú a poniektorí už aj so svojimi psami.

Fotky k článku


 

Krátka bilancia prázdninových mesiacov.

Dnes v posledný prázdninový deň je čas na malú bilanciu letných mesiacov.Ako už býva pravidlom, v týchto mesiacoch dominovali dopravné nehody. Celkom ich bolo 28. Vážnejšie nehody z hľadiska zranení boli v mesiaci august. Pri nich došlo k zraneniu siedmich osôb. Vážne zranenie dolnej končatiny utrpela osoba - cyklistka dňa 26. augusta, kedy došlo k stretu s nákladným vozidlom. Taktiež vodič nákladného vozidla utrpel rôzne vážnejšie poranenia pri nehode 24.8. na ceste 1/18 z Turian na Sučany. (foto v galérii.) Veľmi často bola poskytovaná našimi členmi aj zdravotnícka pomoc, kde bola aj kuriózna udalosť a to pád z 15 metrovej výšky, kedy osoba spadla z chodníka vedĺa protihlukovej steny. Tento pád sa zaobišiel bez zranení. Členovia mali aj zásahy na vode, kde na začiatku prázdnin 10. júla sa utopil chlapec na Šútovskom jazere. Šťastne sa skončila udalosť 9. augusta, kedy sme mali tiež hlásenú stratu dieťaťa na vodnej hladine. Toto 10-ročné dieťa bola nájdené živé a zdravé na proťajšom brehu. Aj naši pátrači mali niekoľko pátracích akcií po nezvestných osobách, či už v lokalite obce Varín a na Orave. Jednu osobu sa podarilo vypátrať žiaľ už bez známok života, dve ďaľšie osoby aj napriek viacnásobným pátracím akciám neboli nájdené. Naši členovia sa podieľali aj na verejných akciách, či už zabezpečením zdravotníckej služby, pri spomienkovej akcii na udalosť Haničky Ulickej, pri hradných slávnostiach na hrade Sklabiňa, pri behu SNP a taktiež predviedli statickú ukážku na Farských dňoch.

niekoľko fotiek z letných akcií


Poďakovanie .

Naša práca a poslanie často prináša rôzne príbehy. Vždy nás poteší, keď zachránime človeka, alebo keď pri udalostiach nedochádza k zraneniu. Obrazne povedané, plechy sa dajú vždy narovnať. No najviac nás poteší a zahreje pri srdci, keď nám niekto vysloví poďakovanie, či už osobne, alebo písomne. No tých poďakovaní, ktoré sú zverejnené v oznamovacích prostriedkoch, alebo na sociálnych sieťach, nie je veľa. Medzi takéto patrí aj poďakovanie zachránenej posádky havarovaného vozidla. Tuje citát zverejnený na sociálnych sieťach:

"14.1.2020 sme sa skoro ráno vybrali z Michaloviec do Žiliny, cesta bola v poriadku no osud nám to zariadil inak, v Kraľovanoch, keď sme vyšli zo zákruty v našom pruhu na nás mieril kamión rýchlosťou 90km/h, v ktorom sedel vodič, ktorý dostal defekt a majiteľ nemenovanej spoločnosti nemal v poriadku pneumatiky.
Sme radi, že žijeme a chceme sa veľmi pekne a srdečne poďakovať skvelým hasičom zo Sučan a Dolného Kubina ktorí nás vyslobodzovali pri havárii, ako prví boli pri zrážke a ako sa snažili a výborne odviedli svoju prácu. Majú veľké srdcia. Po nehode nás kontaktovali ako sme dopadli ako nám je či sme v poriadku...

Veľké ďakujem záchranárom, ktorí boli pri zrážke pri nás a dávali nám prvú pomoc. Ďalšie veľké ďakujem lekárom sestrička a personálu v nemocnici Martin oddelenie kaim, aro, jis, neurologickému oddeleniu a veľké ďakujem vojenskej nemocnici v Ružomberku oddelenie jis úrazovka. Ďalšej nemocnici KE, MI, VT. Veľmi si vážime, že zachraňujete ľudské životy, ste veľkí hrdinovia. Všetci, čo sme boli v aute sme prežili chvalabohu, no s trvalými následkami, traumou..A na mamku, ktorá je na tom zle. Ale modlíme sa a veríme, aby sme sa z toho dostali.
Veľmi krásne vám ďakujeme, čo ste pre nás spravili.

Veľké veľké ďakujem najbližšej rodine, priateľom, známym, a všetkým ktorí nám pomáhali.
A majiteľ spoločnosti sa neozval a vôbec ho netrápilo či sme to prežili, alebo sa aspoň so slušnosti ospravedlniť .
Ale niekto srdce ma a niekto nie. Ešte raz ďakujeme
."

Toľko zverejnený článok. Veľmi pekne ďakujeme

niekoľko fotiek z archívu HaZZ Dolný Kubín


Nová technika CAS 20 - S2T Iveco Magirus .

Naša stará dobrá Karosa CAS20, ktorá vo svojej dobe bola našou pýchou, začala pomaly dožívať. V poslednej dobe už bolo riziko na nej chodiť k výjazdom. Preto sme vstúpili do jednania s naším pánom starostom a dali sme požiadavku na zakúpenie novej cisterny. Parametrami približne rovnaká technika sa nám javila cisterna CAS20 na podvozku Iveco Magirus. Vďaka starostovi a poslancom, ktorí odsúhlasili finančné prostriedky na kúpu vozidla, sme prehľadávaním ponúk objavili techniku v susednej Poľskej republike. Na prvý pohľad sa nám pozdávala a tak sme vycestvali za predajcom. Po prehliadke a odskúšaní, už sme boli rozhodnutí o jej kúpe. A tak nám nová cisterna CAS20 -S2T Iveco Magirus zastala na dvore. Teraz nás čaká práca s jej prezbrojením a prihlásením na dopravnom inšpektoráte. Vozidlo sa stalo tak ako Karosa vo svojej dobe, znovu pýchou zboru a nielen zboru, ale aj obce. Ešte raz veľká vďaka pán starosta, panie poslankyne a páni poslanci

niekoľko fotiek novej cisterny


Záchrana ľudského života na konci polroka.

Koniec mesiaca jún sa niesol v znamení zásahov predlekárskej prvej pomoci. 25. júna sme boli vyslaní k požiaru dielne autoservisu, kde došlo k výbuchu a následnému požiaru. Do príchodu bol požiar uhasený a členovia iba poskytli zranenej osobe predlekársku prvú pomoc. Na poskytnutie predlekárskej prvej pomoci bol náročný deň 27.6.2020. Jednotka zaznamenala v tento deň tri výjazdy. Prvý bol do Nolčova, kde do miestneho potoka spadol človek. Pri príchode bola osoba už z potoka vytiahnutá a jednotka asistovala RZP v poskytovaní prvej pomoci. Následne zranenú osobu odtransportovala do UNM Martin. Neskôr bol ohlásený zranený človek, ktorý mal poranenú nohu. Po príchode na miesto jednotka zistila, že nemá žiadne zranenie a bol silne pod vplyvom alkoholu. Na mieste sa nachádzala aj RZP a následne miesto udalosti bolo odovzdané Polícii SR. Posledný výjazd v tento deň bol do obce Podhradie, kde sme mali hlásenú odpadnutú osobu na hlavnej ceste. Po príchode na miesto udalosti a zmeraní životných funkcií, jednotka okamžite započala s resuscitačnými opatreniami - poskytla KPR, v ktorej pokračovala až do obnovenia životných funkcií. Po príchode RZP odovzdala osobu do jej starostlivosti. Dá sa povedať, že posledný výjazd v prvom polroku priniesol to, čo si najviac želáme - a to záchranu života.

niekoľko fotiek z výjazdov


Zhrnutie zásahov za prvé obdobie roku 2020.

Toto obdobie, ktoré zahŕňa mesiace január až máj 2020 sa nieslo v duchu poskytovania pomoci pri dopravných nehodách. V tomto období bolo aj niekoľko požiarov, poskytnutí predlekárskej prvej pomoci ale i technických výjazdov. V ďalšom niektoré zásahy rozoberiem.

14. januára 2020 došlo k zrážke osobného vozidla a kamióna. Pri nehode sa zranili štyri osoby s rôznym stupňom poranenia. Všetky osoby museli byť z osobného vozidla pomocou hydraulického zariadenia vyslobodené. Pre vážnosť nehody sa zásahu zúčastnili aj jednotky HaZZ Martin a Dolný Kubín.

19. januára sme zasa zachraňovali psíka, pod ktorým sa preboril ľad a nevedel sa dostať na breh.

28. januára sme zasa boli deťom z Materskej školy vo Vrútkach ukázať našu techniku.

Február začal smutne, kedy 3. februára sme boli vyslaní k poskytnutiu PPP no pri príchode sme museli začať s oživovaním. KPR bola neúčinná a lekár konštatoval smrť. O deň neskôr sme boli vyslaní zasa k poskytnutiu PPP, no osobu sme našli mŕtvu, naša pomoc nebola potrebná.

To isté sa udialo aj 19. februára, kedy sme žiaľ, aj napriek obrovskej snahe nedokázali pomôcť. Zásahu sa zúčastnila aj VZZS, ktorá bola pripravená na okamžitý letecký prevoz.

20. februára sme boli vyrozumení o požiari strechy rodinného domu v Turčianskej Štiavničke. Rýchlym a kvalitným zásahom sa nám podarilo uchrániť značné materiálne hodnoty.

2. marca sme zasa boli vyslaní k požiarnu dopravného prostriedku. Rýchlym zásahom sa nám podarilo vozidlo zachrániť a požiar z motorvej časti sa nerozšíril.

11. marca vo večerných hodinách sme boli operačným strediskom vyslaní k dopravnej nehode autobusu a dodávky na začiatku Ružomberka. Naša jednotka sa podieľala na uvoľnení autobusu, vyslobodzovaní zranených a naším sanitným vozidlom sme previezli zranené osoby do ÚNM Martin. Pri nehode bolo 30 osôb zranených a dve osoby usmrtené.

6.4. sme operačným strediskom boli vyzvaní k pomoci hasenia lesného požiaru v obci Oščadnica. Na miesto udalosti vyrazila CAS32T148 s trojčlennou posádkou. Na mieste veliteľ zásahu nám vyčlenil hasebný úsek. Po likvidácii požiaru v hasebnom úseku vozidlo zabezpečovalo kyvadlovú dopravu vody.

18.04.2020 bol ohlásený požiar lesného porastu v k.o. Lipovec, lokalita Jánošíkovo. Na miesto vyrazili : CAS LP 24 Zil 131 s trojčlennou posádkou a CAS 32 Tatra 148 s dvoma členmi. Po príchode na miesto bola jednotka podriadená veliteľovi zásahu, kde bolo určené lokalizovanie a následne likvidovanie požiaru na pravej strane požiariska a štítu hory za pomoci genfovakov a ženijného náradia.

Dňa 26.04.2020 zasa bol ohlásený požiar trávy a lesného porastu v obci Šútovo - Rieka, okres Dolný Kubín

Mesiac máj sa niesol v duchu zásahov pri dopravných nehodách a v júni zasa k dopravným nehodám sa pričlenili aj povodňové práce a taktiež aj pátracia akcia našich pátračov - kynológov. V tomto mesiaci sa vyskytli aj tragické udalosti a to 11.6. útok nožom v škole a zranenie policajtov. Tu sme zabezpečili našim sanitným vozidlom na požiadanie polície odvoz zranených policajtov do UNM Martin. Dňa 19.6 sme zasa zasahovali pri zrážke osobného vozidla a osobného vlaku. V ten istý deň sme boli požiadaní operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby o pomoc pri transporte pacienta v časti Martin-Priekopa.

Toľko z vybraných výjazdov našich hasičov. Nespomínal som akcie ako napríklad dezinfekcia verejných priestorov a iné. Prehľad výjazdov si môžete pozrieť v štatistike http://dhzsucany.sk/stat.html


niekoľko fotiek z výjazdov

krátke vydeo z pátracej akcie