Zásahová činnosť v roku 2012
dhz@dhzsucany.sk
0903555159

 

 

Záver roka.

Posledné dva mesiace v roku sa niesli v znamení dopravných nehôd. Celkovo sme vykonali za tieto dva mesiace 40 výjazdov, z ktorých boli 4 k požiarom, 3 výjazdy boli k poskytnutiu predlekárskej prvej pomoci a ostatné výjazdy boli k dopravným nehodám. Našťastie nehody si nevyžiadali žiadne obete na ľudských životoch a tak môžeme konštatovať, že hlavným faktorom pri nehodách boli iba pokrčené plechy a vyslobodzovanie vozidiel. Čo nás ale najviac trápi, boli výjazdy k požiarom, ktorých hlavným faktorom bolo vypaľovanie káblov. Pri takomto vypaľovaní nevznikajú veľké materiálne škody, ale škody na životnom prostredí. Nielen, že sa do ovzdušia dostávajú škodlivé látky, ktoré sú výsledkom procesu horenia, ale takéto vypaľovanie aj značne negatívne vplýva na ľudí a znepríjemňuje im život. V neposlednom rade sú to aj nemalé finančné prostriedky vynakladané na takéto výjazdy. Aj napriek zásahom polície neustále takéto vypaľovanie zaznamenávame.

 

 

 

 

Dopravná nehoda so zranením.

27. októbra vo večerných hodinách jednotka bola vyslaná k dopravnej nehode osobného vozidla a kamióna na ceste 1/18 smer Martin za kruhovým objazdom. V dôsledku dopravnej nehody došlo k zraneniu 2 osôb. Zasahujúci členovia vyslobodili zranené osoby z vozidla za pomoci vyslobodzovacieho zariadenia, poskytli zraneným osobám predlekársku prvú pomoc a osoby odovzdali RZP. Potom pomohli pri naložení vozidla na odťahovku a očistili vozovku. Následne na to sa vrátili na základňu .

Pár fotiek : ...zábery z nehody

video z nehody ..... Správy TV JOJ.

správy TV Markíza

 

 

Utopené nákladné vozidlo

23. októbra sme boli vyslaní k nehode v lome štrkov. Pri nakladaní vyťaženého štrku pod nákladným vozidlom sa odlomil breh a vozidlo spadlo do jazera. Našťastie vodič včas z vozidla vyskočil, takže bolo treba len za pomoci žeriavu vyslobodiť utopené vozidlo z vody.

Pár fotiek : ...utopené vozidlo

 

Október v znamení dopravných nehôd.

Október sa nesie v znamení dopravných nehôd. Z 18 výjazdov od 1.10 do 19.10.2012 sme zaznamenali 14 výjazdov k dopravným nehodám pri ktorých sa zranili dve osoby. Pre rekonštrukciu cesty 1/18 pri obci Turany môžme skonštatovať, že medzi obcami Podhradie a Konské došlo k nárastu nehôd. Pravdepodobne je to tým, že vodiči sa snažia rekonštruovanému úseku vyhnúť, pričom cesta v tomto úsekuje úzkla s neprehľadnými zákrutami astúpaniami. Tak tomu aj bolo 19. októbra, kde v tomto úseku sme zaznamenali 2 dopravné nehody, kedy v ranných hodinách vodič osobného vozidla skončil mimo cestu a poobede zasa došlo k čelnej zrážke so zranením jednej osoby. Fotografie z týchto nehôd nájdete v priloženej galérii.

Pár fotiek : ...nehody v Podhradí

 

Únik plynu.

Pri výkopových prácach došlo k prierazu hlavného plynového potrubia. Po príchode na miesto bola v súčinnosti s políciou a jednotkou HaZZ Martin zabezpečená evakuácia osôb z ohrozené hopásma, vypnutie prívodu elektrickej energie a riedenie plynu vysokým tlakom. Po príchode pracovníkov SPP bol plyn uzavretý. Medzitým jednotka vykonala aj súčinnosť pri poskytnutí pomoci RLP pre osobu s kyslíkovým zariadením, ktoré jednotka po dobu výpadku el. energie napojila na vlastný agregát.

video: video z udalosti   

Pár fotiek : ...únik plynu

 

Zrazený chlapec na križovatke .

12.9. 2012 veliteľ výjazdu k požiaru ohlásil nehodu na svetelnej križovatke - zrazený chlapec. Druhá jednotka ihneď vyrazila na miesto, no chlapec už nebol na mieste, ale bol na WC na čerpacej stanici. po vynesení a ošetrení tržných rán a zafixovania do vákuového matraca zranený cyklista bol odovzdaný do starostlivosti rýchlej lekárskej pomoci.

video: video z nehody a reportáž v TV  

 

Prvá polovica augusta za nami .

V prvej polovici augusta dominovali výjazdy k nehodám. Celkom bolo 14 výjazdov z čoho 11 výjazdov bolo práve k nehodám. Okrem pár štuchancov sme zaznamenali aj dve nehody so zranením 6 osôb. Obidve nehody boli 10. augusta v popoludňajších hodinách. K prvej došlo kvôli nepozornosti vodičky pri prejazde mosta cez kanál v Turanoch, keď s vozidlom skončila na zvodidlách. Desať minút po návrate sme vyrážali k druhej nehode taktiež v Turanoch, kde došlo k zrážke dodávky a osobného vozidla, ktoré po náraze skončilo mimo cestu na streche. Týmto nehodám predchádzal ešte požiar slamy na skládke v Turčianskej Štiavničke, pri ktorom zasahovala aj jednotka z Martina. Na likvidáciu sme museli trikrát plniť cisternu a použili sme i náš čelný nakladač, nakoľko na družstve sme nikoho nenašli.

Okrem týchto spomínaných výjazdov sme mali aj jeden k poskytntiu predlekárskej pomoci, kde trojročné dieťa pri táborení spadlo do ohniska. S popáleninami nohy, zadočku a ruky sme ho previezli do nemocnice.

Pár fotiek : ...Nehoda v Turanoch

 

 

 

Júlová činnosť .

V prvom prázdninovom mesiaci sme po skúsenostiach z predchádzajúcich rokov čakali nárast dopravných nehôd. No pri konečnom bilancovaní počet nehôd poklesol približne o 18% a čo je potešujúce, pri dopravných nehodách nedošlo k vážnejším zraneniam a ani smrtelným udalostiam tak, ako to bývalo po minulé roky. Celkovo sme v našom regióne zasahovali pri 13 dopravných nehodách. Čo sa týka iných zásahov, aj tých bolo menej. Poskytnutie predlekárskej prvej pomoci sme nezaznamenali a boli len 3 technické výjazdy a to k spadnutým stromom a prevrátenému zberaču sena.Prvú augustovú nehodu sme zaznamenali 3.8. na 1/18 pri Turanoch, kde z dôvodu mikrospánku sa zrazili dve vozidlá. Táto nehoda si vyžiadala už aj zranenia.

Okrem výjazdovej činnosti sme aj brigádovali na úprave okolia stanice, ako aj pri úprave nového vozidla Nissan , ktoré po úpravách nahradí dosluhujúci VW Transporter. Kúpa, ako i rekonštrukcia vozidla je plne hradené zo zdrojov DHZ Sučany.

Pár fotiek : ...Nehoda pri kruhovom objazde

Pár fotiek : ...Nehoda v Turanoch

Pár fotiek : ...Prvá augustová nehoda v Turanoch

Pár fotiek : ...Úprava okolia

Pár fotiek : ...Nová technika v zbore

 

 

Brigáda - opilovanie stromov vo Vrútkach .

Dňa 1. júla sme na požiadanie vykonali opilovanie stromov v okolí autobusovej stanice vo Vrútkach. Pred samotným započatím prác boli naši dvaja členovia poučení čo a ako treba opíliť. Po dohode sme toto vykonali v skorých ranných hodinách, aby sme neovplyvnili chod stanice .

Pár fotiek : ...Ako sme orezávali stromy

 

 

Dve nehody, každá s opačným koncom.

V priebehu 3 dní sa stali v našom zásahovom obvode dve vážne dopravné nehody. Týmto nehodám však predchádzal kuriózny výjazd k požiaru osobného vozidla v piatok 29. júna. Z KOS Žilina sme boli vyslaní k požiaru auta, ktoré sa nachádzalo za Martinom v smere na Poprad. Vodič nevedel bližšie určiť kde presne je. Jednotka z HaZZ Martin ho hľadala v okolí Martina až po Sučany a my sme boli vyslaní v smere na Kraľovany. Vozidlo bolo až za "melónovou zákrutou " pred Kraľovanmi. Našťastie sa nejednalo o požiar, len o technickú chybu v dôsledku prehriatia. Mladíci, ktorí šli na výlet do Košíc, keď nás videli že ideme, od radosti až skákali pred autom.

Tragická nehoda sa stala 30.júna v obci Turany, kde na miestnej komunikácii došlo k stretu motorky, na ktorej boli dvaja jazdci a osobného auta. Po kolízii aj napriek snahe polhodinového oživovania vodič motorky zahynul a jeho spolujazdec s ťažkými zraneniami bol prevezený do Univerzitnej nemocnice.

Ďalšia nehoda, ktorá mohla skončiť tragicky, sa stala pri Trusalovej, v pondelok 3. júla. Osobnému vozidlu v plnej rýchlosti a v pravotočivej zákrute odtrhlo ľavé predné koleso. Vďaka šikovnosti vodiča osobného vozidla "si to odniesol" len disk a na kamióne koleso poškodilo pravý svetlomet.

Pár fotiek : ...Šťastná nehoda

Pár fotiek : ...Tragický stret auta a motorky

 

Každoročný turnaj zložiek IZS martinského okresu .

Tak, ako každdý rok, tak aj tento rok prebehol turnaj záchranárskych zložiek IZS martinského okresu. Podľa tradície každý rok usporiada iná zložka tento turnaj. Tentoročný pripadol nám. Pozvaných bolo celkom šesť družstiev, no prišlo len päť. Za neúčasť sa ospravedlnili príslušníci KOS IZS Žilina. Turnaja sa zúčastnili zástupcovia RZP-RLP UNM Martin, Falck Vrútky, HaZZ Martin, DI PZ SR Martin a naši borci. Ako je už tradíciou, turnaj bol vo futbale. Víťazom tohtoročného ročníka sa stalo družstvo HaZZ Martin, na druhom mieste sa umiestnilo družstvo DI PZ SR a tretie miesto vybojovali naši členovia. Po odovzdaní cien víťazom na všetkých už čakal chutný guľáš a spoločné posedenie. Niektorí odchádzali v neskorých popoludňajších hodinách. Na budúci rok to znova bude posledný predprázdninový víkend a všetci sme sa dohodli, že posedenie bude aj pre manželky a deti. Budúcoročné stretnutie bude pripravovať FALCK Vrútky.

Pár fotiek : ...Takto to bolo tento rok

 

 

Koniec mája a začiatok júna priniesli zaujímavé výjazdy .

Koniec mája sa niesol v znamení požiarov. Suché počasie, kladenie ohňa a vietor boli faktormi, ktoré sa podpísali na niekoľkých požiaroch, či už trávy, krovín, ale aj lesného porastu. Samotnú kapitolu tvorili zásahy pri likvidácii ohnísk, ktoré zakladali spoluobčania pri vypaľovaní medených káblov. Tieto zbierali zo zavážky lomu pri Sučanoch a potom v mieste vypaľovali, čím znepríjemňovali zápachom a hustým dymom život ostatným obyvateľom. Zaznamenali sme aj zásah pri pokuse o samovraždu, ako aj zásah pri znesení lezca z cvičného terénu na Skale v Sučanoch. Samotnú kapitolu však tvorili dopravné nehody, kde k najkurióznejšej došlo v obci Krpeľany. Neznámy vodič zišiel s vozidlom z cesty a skončil v odvodňovacom kanály. Po príchode nik nebol vo vozidle, ale podľa vyjadrenia ľudí z vozidla vystúpili dvaja pasažieri. Po chvíli sa k vozidlu vrátili. Dôvod ich úteku bol jednoznačný - alkohol. Ten ich aj posmeľoval v arogantnom správaní, kedy skoro došlo k napadnutiu zasahujúcich členov. Našťastie sa tak nestalo. Príčiny nehody a to kto šoféroval, vyšetruje polícia.

Pár fotiek : ...nehoda v Krpeľanoch

 

Hasičská nedeľa 2012 .

13. mája sa uskutočnila Hasičská nedeľa a to poprvý krát v priestoroch Hasičského múzea v Martine- Priekope. Náš zbor v spolupráci s PMP Truck a RZP Univerzitnej nemocnice Martin vykonali ukážku odstraňovania následkov dopravnej nehody dvoch osobných vozidiel s vyslobodením osôb z týchto vozidiel. Po tejto ukážke ešte nasledovali ukážky hasenia horiaceho objektu a horiaceho osobného vagóna, kde likvidáciu predviedol OHZ Turany a tretiu HaZZ Martin. Počas celej doby bol záujem navštevníkov o vystavenú techniku, kde najväčší záujemz našej vystavenej techniky bol o ZIL a z techniky PMP Truck o T 815 AV 15.

Pár fotiek : ...foto z našej ukážky

Pár fotiek : ...foto sprievod a iné

 

"Perný piatok" .

Smena pod velením Janka Mihálika zaznamenala v tomto roku zatiaľ najviac výjazdov na smenu. Boli celkom štyri. Najprv o 11.50 po oznámení políciou vykonala výjazd k dopravnej nehode so zranením na ceste 1/18 pri motoreste Trusalová. Tu skončilo motorové vozidlo na streche mimo cestu a vo vozidle sa nachádzal vodič. Po vykonaní protipožiarnych opatrení a vyslobodení vodiča, ktorého odovzdali do starostlivosti RZP a po zdokumentovaní nehody, pomohli vozidlo naložiť na odťahovú službu. O 15.32 zasa prijali oznámenie o tom, že v miestnom potoku sa nachádza človek. Po príchode na miesto osobu vytiahli z potoka, po jej prehliadke zistili, že nie je zranená a odovzdali ju polícii. Vo večerných hodinách zasa KC IZS Žilina vyslalo jednotku k požiaru trávy medzi Sučanmi a Turanmi . Nakoniec o 20.10 prijali hlásenie o odpadnutej osobe na chodníku pri reštaurácii Ranč Stará teheleň. Po príchode zistili, že osoba má tržné rany, ktoré jej ošetrili, zmerali životné funkcie, chceli ju odovzdať RZP, no zranený odmietol ďalšie ošetrenie a odišiel domov.

Pár fotiek : ...nehoda na Trusalovej

 

 

Dopravná nehoda.

6.mája sme boli vyslaní k dopravnej nehode so zranením na starej ceste do T.Štiavničky. Po príchode sme zistili, že vozidlo sa viackrát prevrátilo a vo vozidle je vodič. Po jeho vyslobodení a odovzdaní do starostlivosti RZP a vykonaní opatrení proti vzniku požiaru sme vozidlo prevrátili, sorbentom posypali vozovku a pomohli naložiť na odťahovku.

Pár fotiek : ...auto po nehode

 

 

Výpomoc pri hasení požiaru v Hornej Štubni.

28. apríla sme boli vyzvaní k výpomoci pri hasení rozsiahleho lesného požiaru pri H. Štubni. Veliteľ rozhodol o výpomoci technikou CAS16 Zil 131 a štvorkolkou. V rámci úspor PHM, Zil bol prevezený za pomoci PMP Truck a zásahu sa zúčastnilo našich 6 členov. Po príchode na miesto požiaru a nasadení techniky veľa zasahujúcich členov nevychádzalo z údivu, čo tento druh techniky v teréne dokáže a aké je jeho nezastupiteľné miesto v našom technickom zaradení najmä pri hasení požiarov v ťažko dostupnom teréne.

Pár fotiek : ...technika po zásahu

(ďalšie foto bude doplnené po spracovaní)

 

 

Jarné obdobie

Podľa štatistík a vyhodnotení za minulé roky sme v období od polovice marca do konca apríla očakávali zvýšený počet požiarov. No tento rok to bolo o niečo menej ako pominulé roky. V porovnaní s rokom predchádzajúcim je pokles požiarov trávnatých porastov o viac ako 30%. K tomuto trendu tak trochu prispelo i počasie. V tomto období sme však zasahovali už pri požiari humna v obci Krpeľany ako aj pri niekoľkých dopravných nehodách. Škody a následky neboli vysoké, ani sme nezaznamenali ťažšie zranenia pri týchto nehodách.

Pár fotiek : ...fotky z nehody

 

 

Deň začal i končil dopravnou nehodou

Dnešný deň - 16. marec sa tak trochu vymkol z priemeru v tomto roku. Deň začal nehodou i končil nehodou. K prvej nehode došlo ráno o 6.40, ke´d dvaja vodiči vracajúc sa z práce domov do seba narazili. Našťastie nehoda sa zaobišla bez zranenia. Nedá sa to však povedať o večernej nehode, kedy do odbočujúceho a brzdiaceho vozidla zozadu narazil kamión. Táto nehoda si vyžiadala zranenia všetkých troch členov z osobného motorového vozidla, ktoré po náraze skončilo totálne zničené.

Pár fotiek : ...fotky z nehody

 

 

Vážna dopravná nehoda

V mesiaci február sme zaznamenali niekoľko dopravných nehôd spôsobených najmä poveternostnými podmienkami. No k vážnej nehode došlo 1. marca, kde na ratkovskom kopci v smere z Turian na Kraľovany vodič prešiel do protismeru a narazil do protiidúceho vozidla. Po príchode na miesto nehody už vodič bol v starostlivosti záchrannej služby FALCK, ktorá išla práve okolo. Príčinu nehody vyšetruje polícia.

Pár fotiek : ...fotky z nehody

 

 

Nehody za niekoľko dní

V dňoch od 10. januára 2012 do 20. januára 2012 sme zaznamenali 5 dopravných nehôd. Ku kurióznej DN došlo 10. januára, kde vodič dodržiavajúc pokyny navigačného systému pri ceste do Žiliny odbočil z hlavnej cesty a pri prechádzaní zákruty medzi Sučanmi a T. Kľačanmi dostal na neudržiavanej ceste v zimnom období šmyk a s vozidlom ostal visieť nad potokom. Vďaka rýchlemu zásahu nespadol s vozidlom z mosta a nedošlo k zraneniam osôb nachádzajúcich sa vo vozidle. K ďalším nehodám ale už s poškodením vozidiel došlo 13.,15.,16.a 19. januára, kde dôsledkom šmyku došlo k zrážkam vozidiel. Tieto nehody si našťastie nevyžiadali žiadne vážnejšie zranenia. Pri poslednej nehode v obci Kraľovany, vodič na osobnom vozidle obmedzil riskantným predbiehaním a prudkým zaradením sa do pruhu vozidlo idúce za ním. Vodič tohto vozidla v snahe vyhnúť sa zrážke prudko zabrzdil, dostal šmyk a čelne sa zrazil s protiidúcim vozidlom. Vodič, ktorý túto kolíziu spôsobil, z miesta nehody ušiel.

Pár fotiek : ...fotky z nehody

 

 

Vážna nehoda na 1/18 medzi Sučanmi a Martinom

Dňa 10.1.2012 o 6.25 došlo na ceste medzi Sučanmi a Martinom k čelnej zrážke dvoch osobných motorových vozidiel. Nehodu nám oznámilo operačné pracovisko HaZZ Martin . Jednotka vyrazila k dopravnej nehode na vozidle Nissan King. Po príchode na miesto jedno vozidlo bolo na boku mimo cestu a druhé priečne cez oba jazdné pruhy. V prevrátenom vozidle sa nachádzali dve osoby a v druhom vozidle jedna osoba. Po odpojení akb s použitím fixačných pomôcok členovia všetky tri osoby vyslobodili a odovzdali Záchrannej zdravotnej službe, ktorá ich previezla do nemocnice s rôznym stupňom poranení. Zásahu sa zúčastnila aj jednotka HaZZ Martin.

Pár fotiek : ...fotky z nehody

 

 

Ďalšia dopravná nehoda

Vo večerných hodinách dňa 7.1.2012 o 21.29 hodine nám hlásil operačný pracovník HaZZ Martin dopravnú nehodu medzi Šútovom a Kraľovanmi na hl. ceste 1/18. Došlo k zrážke osobného vozidla a kamióna a vo vozidle ostala zakliesnená osoba. Po príchode na miesto nehody členovia výjazdovej jednotky zistili, že kamión následkom šmyku nabúral do dvoch vozidiel, kde v prvom ostal zakliesnený vodič. Použitím vyslobodzovacieho zariadenia osobu vystrihli a s podozrením na vnútorné pooranenia a zlomeniny zraneného zafixovali a odovzdali záchrannej službe. Ostatným účastníkom dopravnej nehody poskytli základné ošetrenia drobných odrenín a poskytli do vyriešenia nehody vybavenie vozidla Volkswagen Transporter. Zásahu sa zúčastnil aj náš nový člen Zdeno Bacula a tak vlastne prežil krst ohňom.

 

 

Nový rok začal výjazdom k dopravnej nehode

Prvý tohtoročný výjazd náš zbor zaznamenal dňa 2. januára a to klasicky dopravnou nehodou. K tejto nehode došlo okolo 12. 15 hodiny na ceste 1/18 medzi našou obcou a obcou Turany, keď vodič následkom šmyku na zľadovatelej vozovke narazil do stromu. Nehoda si našťastie nevyžiadala zranenie. Po príchode na miesto nehody hasiči odpojili akb a pomohli vozidlo naložiť na odťahové vozidlo.

Pár fotiek : ...fotky z nehody