Zásahová činnosť v roku 2011
dhz@dhzsucany.sk
0903555159

 

Smrteľný úraz v lese

13.12.2011 o 13.03 sme prijali správu o úraze lesného robotníka. Jednotka okamžite vyrazila na miesto udalosti na vozidle Nissan a taktiež štorkolkou. Po mpríchode na miesto veliteľ zistil, že osoba sa nachádza v nedostupnom teréne približne 150 m od cesty v strmom svahu. Po príchode na miesto bolo zistené, že osoba sa nachádza s devastačnými poraneniami hlavy. Okamžite boi zmerané životné funkcie a taktiež nasadené oživovanie pomocou defibrilátora. Po príchode lekára tento skonštatoval smrť následkom devastačných poranení hlavy.

Pár fotiek : ...fotky z miesta nešťastia

ako o udalosti informovala TV Markíza správa v TV novinách

 

 

Požiar rodinného domu

Dňa 12.12.2011 o 14.20 nám oznámil občan z obce Krpeľany požiar rodinného domu. Po vyhlásení poplachu vyrazila jednotka na dvoch vozidlách a to cisternami CAS 32Tatra 815 a CAS 25 Karosa. Po príchode na miesto požiaru veliteľ zásahu zistil, že sa jedná o požiar v pivnici rodinného domu a pre značné zadymenie musela zasahujúca jednotka použiť dýchacie prístroje. K lokalizácii a likidácii požiaru bol nasadený prúd C a prúd vysokého tlaku. Likvidácie požiaru sa zúčastnila aj jednotka HaZZ Martin.

Pár fotiek : ...zasahujúca jednotka

video z výjazdu jednotky po vyhlásení poplachu: výjazd jednotky

 

Dôsledky nedania prednosti v jazde

Dňa 28.11.2011 o 12. 23 nám oznámila Polícia SR dopravnú nehodu na miestnej komunikácii v obci Turany. Po príchoe na miesto sme zistili, že sa jedná o zrážku dvoch osobných vozidiel zapríčinenej nedaním prednosti v jazde. Nehoda sa nevyžiadala zranenia a po vykonaní protipožiarnych opatrení a po zdokumentovaní nehody sme pomohli vozidlá naložiť na odťahovú službu a cestu uvolnili.

Pár fotiek : ...dôsledky nedania prednosti

 

Čelná zrážka na 1/18 medzi Martinom a Sučanmi

Dňa 27.11.2011 o 18. 11 sme prijali hlásenie o dopravnej nehode medzi Martinom a Sučanmi. Po výjazde na určené miesto sme zistili, že sa jedná o čelnú zrážku dvoch osobných motorových vozidiel, pričom v jednom vozidle sa nachádzala zakliesnená osoba s ťažkými zraneniami. Po vykonaní protipožiarnych opatrení sme pomocou vystrihovacieho zariadenia osobu vyslobodili . Po jej vyslobodení a odovzdaní posádke RZP sme pokračovali v ošetrovaní zranených osôb. Celkovo pri nehode sa zranilo 6 osôb, z čoho boli dve deti. O udalosti informovala aj televízia JOJ vo svojich spravodajských blokoch.

Pár fotiek : ...zábery z nehody po vyslobodení a ošetrení osôb

 

Vážna dopravná nehoda na 1/18 Kraľovany

Dňa 14.11.2011 o 7. 23 sme prijali hlásenie o dopravnej nehode pri obci Šútovo. Po výjazde na určené miesto nebola zistená žiadna dopravná nehoda a preto sme pokračovali ďalej v smere na križovatku ciest Dolný Kubín- Ružomberok. V obci Kraľovany oproti cintorínu sme dorazili na miesto nehody. Jednalo sa o kamión s cisternovým návesom, ktorý v smere od Dolného Kubína prerazil zvodidlá a spadol do zrázu mimo cestu hlbokého cca 10 metrov. Na mieste sa nachádzala hliadka OOPZ Dolný Kubín a vozidlo PMP Truck. Vodič kamióna sa už vo vozidle nenachádzal, pred našim príchodom bol RLP odtransportovaný do nemocnice. Vozidlo sme zabezpečili proti požiaru. Po príchode jednotky HaZZ Dolný Kubín spoločnými silami miesto nehody bolo zabezpečené proti úniku prevádzkových kvapalín. Zároveň bola vykonaná kontrola a prehliadka vozidla so zameraním na možnosť vzniku požiaru. Po týchto opatreniach sme miesto nehody odovzdali jednotke HaZZ a vrátili sa na základňu. Príčina nehody je v štádiu vyšetrovania.

Pár fotiek : ...kamión mimo cestu

 

Malá štatistika výjazdov za obdobie od 15.10.do 8.11.2011

Po množstve výjazdov k nehodám v uplynolom období ich počet zostal skoro na rovnakej úrovni. Očakávali sme nárast nehodovosti v čase sviatkov, ale v tomto čase sme nezaznamenali žiadnu nehodu. Najviac dopravných nehôd došlo pri kruhovom objazde a jeho okolí. Čo sa týka druhov výjazdov, mali sme zastúpené všetky druhy výjazdov. Zaznamenali sme aj poskytnutie pomoci podchladenej osobe - tulákovi z Poľska, ktorého sme po poskytnutí predlekárskej pomoci odovzdali RLP. Aj na čerpacej stanici v obci sme poskytovali niekoľkokrát PPP cestujúcim. Zaznamenali sme aj niekoľko požiarov, kde sme zasahovali v obci Turany pri požiari kancelárskych priestorov v spoločnosti Bytur, taktiež pri požiari v rodinnom dome v T. Štiavničke ako aj pri požiari porastu.

 

Dopravné kolízie a nehody pokračujú

Trend nehodovosti zo septembra pokračuje aj v tomto mesiaci. Od začiatku sme zaznamenali už 9 výjazdov k dopravným nehodám. Viac nehôd sme zaznamenali na úseku CŠ Slovnaft Martin - kruhový objazd. Naposledy tam došlo k zrážke najprv 4 osobných vozidiel a o deň na to k zrážke dvoch vozidiel. Ku kurióznej nehode došlo aj pri Turanoch, kedy z proti idúceho kamióna odpadol kus plechu a vodička v snahe vyhnúť sa padajúcemu predmetu strhla vedenie vozidla a narazila do zvodidiel.

Pár fotiek : ...nehoda na kruhovom objazde a v Turanoch

 

Nevybuchnutý delostrelecký granát

11. októbra 2011 sme prijali oznámenie od policajného zboru o náleze nevybuchnutého delostreleckého granátu v lokalite Trusalová v katastri obce Turany. Na miesto nálezu vyrazila jednotka na vozidle Nissan King. Po príjazde na miesto, sme toto v súčinnosti z OO PZ SR zabezpečili proti vstupu náhodných osôb. Po príchode pyrotechnika PZ SR sme ho na miesto nálezu vyviezli, kde sme spolu s ním granát naložili do nášho vozidla a previezli ho k jeho vozidlu. Po jeho odchode sme miesto nálezu uvolnili a presunuli sa na základňu.

Pár fotiek : ...nález delostreleckého granátu

 

Nehodový september

V prvej polovici mesiaca september sme zaznamenali za 15 dní 18 výjazdov, z toho boli dva výjazdy k požiarom, kedy horela v lokalite Plutva tráva a na 1/18 v smere do Martina kamión. Čo je však najhoršie, za toto obdobie sme zasahovali pri 11 dopravných nehodách, pri ktorých bolo 5 zranených osôb. V Sučanoch na svetelnej križovatke došlo k 4 dopravným nehodám a to najmä z dôvodu nedodržania bezpečnej vzdialenosti. K vážnym nehodám došlo v lokalite Ontário a taktiež aj pri obci Kraľovany. Vo všetkých prípadoch sa jednalo o čelné zrážky vozidiel. K vážnej nehode došlo aj 15. 9. medzi Kraľovanmi a Šútovom, kde na prívese prepravujúcom kafilérne odpady v 2 kontajneroch sa odtrhlo oje. Našťastie príves skončil opretý o betónovú stenu a nie v protismere. Taktiež sme poskytovali aj predlekársku prvú pomoc zraneným osobám, v 2 prípadoch sme otvárali zabuchnuté byty a tiež likvidovali osie hniezdo. No dopravným nehodám nebol ešte koniec. Do konca mesiaca sme k nehodám vyrážali ešte 3 krát , pri ktorých sa jedna osoba zranila.

Pár fotiek :

dopravná nehodaKrpeľany.............dopravná nehoda Kraľovany .................... dopravná nehoda Ontário....................požiar kamióna ................... dopravná nehodaŠútovo ..................dopravná nehoda Sučany

 

Niečo z osobného voľna

Členovia nášho zboru sa nepodieľajú len na ochrane zdravia, života a majetku spoluobčanov, ale vo svojom voľne sa na túto činnosť aj pripravujú. Pokiaľ v rámci prípravy sú vyčerpané všetky hodiny výuky a výcviku, podieľajú sa aj na zveľaďovaní techniky, okolia hasičskej stanice, ale aj na príprave na zimu. Tak tomu bolo aj v posledné augustové dni, keď pripravovali v rámci svojho osobného voľna drevo na kúrenie v zimných mesiacoch.

Pár fotiek : pílenie dreva na zimu

 

Augustová štatistika

V mesiaci august sme mali celkovo 18 výjazdov. Zasahovali sme pri dvoch požiaroch, kde jeden bol v Sučanoch a to požiar sena a suchej trávy a druhý v obci Podhradie, kde obyvatelia nahlásili požiar hory, ale po príjazde na miesto sme zistili, že sa jedná o vypaľovanie kovu z autosedačiek a prístrojovej dosky. Ohnisko bolo založené v blízkosti hory avčasným ohlásením, zásahom a uhasením sa požiar nerozšíril do lesného porastu. Zaznamenali sme aj osem dopravných nehôd, pri ktorých boli 4 ľudia zranení. Vážna udalosť nám bola nahlásená 26. augusta a to zrážka rýchlika a nákladného automobilu na prejazde v Turanoch. Po príchode na miesto sme zistili, že hrozivo vyznievajúca a vyzerajúca nehoda si nevyžiadala žiadne zranenia. Vážne nehody sa stali aj na križovatke v Sučanoch na ceste 1/18 a to na svetelnej križovatke a pri odbočke do Podhradia. V dôsledku teplôt sme poskytovali aj predlekársku prvú pomoc v štyroch prípadoch a to najmä pri odpadnutiach, ale aj zlomeninách. Z technických výjazdov spomeniem jeden smutný prípad, kedy sme otvárali dom, v ktorom sme našli už mŕtvu osobu. Taktiež nám bolo oznámené uhynutie bociana, kde po dohovore s Ochranou prírody a ŽSR sme nakoniec mŕtveho bociana z hniezda vyložili. Taktiež sme zasahovali v prípade znečisteného potoka ako aj pri odstraňovaní nebezbečných stĺpov, ktoré ohrozovali spoluobčanov a ich majetok.

Pár fotiek : dopravná nehoda pod ratkovským kopcom

znečistený potok

vlaková kolízia

dopravná nehoda na svetelnej križovatke

dopravná nehoda pri odbočke do Podhradia

 

Znečistenie miestneho potoka

Dňa 25. augusta 2011 o 18. 45 hodine oznámil prednosta Obecného úradu, že od mostíka pri čerpacej stanici PHM sa šíri farebná škvrna po potoku. Jednotka ihneď po oznámení vyrazila na miesto, kde zistila, že škvrna sa pohybuje ďalej. Veliteľ rozhodol premiestniť sa ku katolíckemu kostolu, kde vybudovali hasiči priehradnú stenu a posypali vodnú hladinu sorbentom a pilinami. Nakoľko sa jednalo o väčší úsek, povolali aj jednotku HaZZ Martin s nornou stenou. Cieľom akcie bolo zabrániť znečisteniu celého potoka a vyliatiu sa neznámej látky do rieky Váh. Po absorbovaní látky hasiči pozbierali z vodnej hladiny sorbent a odviezli ho k ďalšej likvidácii. Vzorku znečistenej vody odobrala obecná polícia za účelom ďalšej expertízy.

Pár fotiek : znečistený potok

 

Dvadni - dvaja ťažko zranení

V dňoch 25. a 26. júla 2011 došlo na svetelnej križovatke v obci k dvom vážnym zraneniam pri dopravných nehodách. Prvá sa stala 25. júla 2011, kedy vozidlo vychádzajúce od bankomatu nedalo prednosť motocyklistovi. Pri páde motocykla sa vážne zranila spolujazdkyňa motocyklistu. Po príchode na miesto sme zranenú osobu uložili na vakuový matrac, zmerali životné funkcie, ošetrili tržné rany a s podozrením na vážne vnútorné poranenie zranenú osobu odovzdali rýchlej lekárskej pomoci, ktorá ju odtransportovala do Univerzitrnej nemocnice.

K druhej nehode došlo o deň neskôr, kedy cyklista nerešpektujúc svetelné semafory vošiel do jazdnej dráhy vozidla idúceho v smere od Turian na Martin. Pri zrážke došlo k vážnym poraneniam cyklistu. Po príchode na miesto nehody sme poskytli zranenenému KPR - masáž srdca, umelé dýchanie, oživovanie pomocou defibrilátora, zastabilizovanie, ošetrenie tržných a povrchových zranení. Po príchode RLP sme v oživovaní pokračovali a pomohli naložiť ťažko zraneného cyklistu do sanitného vozidla.

 

 

Začali prázdniny a s nimi aj výjazdy - 12 dní 12 výjazdov

V dobe od 6. júla 2011 do 18. júla 2011 sme na našom zbore zaznamenali zvýšený počet výjazdov oproti predchádzajúcemu mesiacu. Začalo to nehodou pri Šútove, kde vodič vplyvom dažďa dostal šmyk a narazil vozidlom do betónového múra. Potom bolo niekoľko nehôd z nepozornosti a to hlavne nedodržaním vzdialeností, ale aj nehodu, ktorú zapríčinil vodič pod vplyvom alkoholu. Do štatistiky pribudol aj požiar starých pneumatík a odpadu na skládke v Sučanoch. Poskytovali sme aj predlekársku prvú pomoc a to najviac pri odpadnutiach spôsobených teplom, taktiež aj pri skolabovaní osoby po požití energetického nápoja. No najťažšia udalosť bola 18. júla, kde nepozornosťou a nedostatočným venovaním sa vedeniu vozidla prešiel mladý neskúsený vodič na ceste pri obci Turany do protismeru a postupne narazil do 3 osobných vozidiel. Táto nehoda si vyžiadala 6 zranených osôb, z toho jedno malé dieťa. Štatisticky za toto obdobie bolo zranených alebo ináč zdravotne postihnutých celkom 9 osôb.

Pár fotiek : dopravná nehoda Turany

Pár fotiek : dopravná nehoda Šútovo

 

Dopravná nehoda

Dňa 24.júna 2011 v dopoludňajších hodinách v dôsledku nedodržania vzdialenosti došlo k dopravej nehode na 1/18 v Sučanoch pri Športovom dome. Vodič idúci od Turian narazil do pred ním idúceho auta a následne došlo k reťazovej hávarii 4 osobných MV.Nehoda sa našťastie zaobišla bez zranení.

Pár fotiek : dopravná nehoda

 

Dopravná nehoda

Dňa 10.júna 2011 v popoludňajších hodinách v dôsledku nesprávneho predbiehania a to ešte aj cez plnú čiaru došlo k dopravej nehode na 1/18 v Sučanoch pri odbočke na časť Hrabiny. Vodič idúci od Turian predbiehal na moste vozidlá, prešiel do protismeru a narazil do vozidla, ktoré odbočovalo na Hrabiny.Po príjazde na miesto, sme zabezpečili vozidlá proti požiaru, premerali životné funkcie účastníkom dopravnej nehody, regulovali dopravu a po zdokumentovaní nehody sme vozidlá pomohli naložiť na odťahovú službu. Nehody si našťastie nevyžiadala žiadne zranenia.

Pár fotiek : dopravná nehoda

 

Požiar senníka v obci Bystrička

Dňa 9.júna 2011 o 21.45 sme operačným strediskom OR HaZZ Martin boli vyzvaní k výpomoci k haseniu senníka v obci Bystrička. Po príjazde na miesto požiaru a zahlásení sa velieľ zásahu nariadil nášmu strojníkovi s vozidlom CAS 32 T 815 zabezpečiť formou kyvadlovej dopravy dopĺňanie vodyzasahujúcim jednotkám a ostatní členovia boli určení k haseniu na bojové úseky. Senník bol drevenej konštrukcie plne naložený krmivom pre ovce, čo sťažovalo lokalizáciu požiaru ako aj skutočnosť, že v blízkosti senníka sa nachádzal ovčín s ustajnenými ovcami. Lokalizácia požiaru bola vykonaná po dvoch hodinách a likvidácia po ďalšej hodine. Počas likvidácie za pomoci vozidla CAS 32 T 815 sme strhli zostávajúcu konštrukciu, odstránili plechy, ktoré tvorili strešnú krytinu a na doporučenie majiteľa sme ponechali požiarovisko pod kontrolou DHZ Bystrička k vyhoreniu sena. Zásahu sa zúčastnili jednotky HaZZ Martin na vozidlách IVECO TRUCKER, OHZ Sučany a DHZ Bystrička, ktorá po dobu zásahu zabezpečovala čerpanie vody z potoka a po odjazde jednotiek jej členovia dozorovali požiarovisko.

 

 

Dopravná nehoda kamióna na turianskom moste

Dňa 1.mája 2011 došlo na ceste 1/18 v Turanoch na moste cez derivačný kanál k dopravnej nehode kamióna, kde vodič dostal šmyk a skončil s kamiónom mimo cestu hneď na konci mosta. Zároveň došlo k nárazu aj do osobného vozidla. Po príchode na miesto sme s použitím fixačných pomôcok vyslobodili vodiča z kamióna a odovzdali RZP.Taktiež sme ošetrili aj posádku OMV.Potom spolu s jednotkou HaZZ Martin sme odstránili vyliatu naftu na vozovke použitím sorbčných materiálov a prečerpali zostávajúcu naftu z nádrže.Po zdokumentovaní nehody sme pomohli odťahovej službe PMP Truck vyslobodiť kamión a uvolniť zablokovanú cestu.

Pár fotiek : galéria z nehody

 

Dopravná nehoda so šťastným koncom

Dňa 13.mája 2011 došlo v obci k nehode vozidiel, kde pri cúvaní v plnej rýchlosti narazil vodič do stojaceho vozidla s prívesným vozíkom, pri ktorom stála matka s dieťaťom. Následkom nárazu došlo k odhodeniu stojaceho vozidla a prívesný vozík narazil do stojacej matky, ktorá držala v náručí dieťa. I keď to bol piatok 13-teho, nehoda sa nevyžiadala okrem pár odrenín vážne zranenie.

Pár fotiek : galéria z nehody

 

 

Počet požiarov a nehôd stúpa

Od 11.4 2011 do 17.4. sme zaznamenali 2 dopravné nehody a jeden požiar. Jedna nehoda sa stala na 1/18 v obci, kde došlo k zrážke 3 vozidiel, nehoda bola bez zranenia. Ďalšia nehoda, ku ktorej sme vyrážali, bola dňa 17.4. na ceste do T. Kľačian, kde vodič narazil do stromu. Nehoda si vyžiadala ťažké zranenie vodiča. Mali sme aj jeden požiar humna v obci Krpeľany dňa 16. apríla. K zásahu sme boli vyzvaní OR HaZZ Martin. Pri príchode sa jednalo o rozsiahly požiar humna v centrálnej časti starých Krpelian, humno bolo celé v plameňoch. Zásah už vykonával miestny DHZ, ktorý hasil vodou s hydrantu, po našiom príjazde sa napojili na našu cisternu a robili nám dodávku vody. Okrem jednotky HaZZ Martin a toho DHZ sa zásahu zúčastnili aj OHZ Turany a DHZ Nolčovo.

Pár fotiek : nehoda pri Ontáriu

 

Jedna nedeľná služba

Služba v nedeľu 10.4.2011 začala ako každá iná služba. Prvý výjazd sme mali ohlásený o 10.10 hodine k padnutému stromu medzi obcami Konské a Nolčovo. Neprešla ani polhodina a vyrážali sme k ďalšej udalosti a to k osobe ležiacej na chodníku. Po návrate na útvar sme mali ohlásenú nehodu medzi Sučanmi a Martinom, kde silný nárazový vietor doslova sfúkol príves za osobným autom do priekopy. V popoludňajších hodinách sme mali ohlásenú dopravnú nehody pri elektrárni, kde došlo k čelnej zrážke dvoch osobných motorových vozidiel. Po príjazde na miesto nehody a odpojení akb sme zistili, že pri dopravnej nehode došlo k zraneniu dvoch osôb a po zmeraní životných funkcií sme povolali na miesto DN aj lekársku službu RZP Falck. Do jej príchodu sme zraneným poskytli PPP a protišokové opatrenia. Po príchode RZP sme zranených odovzdali lekárovi a sanitka ich previezla do Univerzitnej nemocnice s podozrením na vnútorné poranenia. Nestihli sme ani poriadne upratať cestu po nehode, keď sme boli vyslaní k požiaru v priemyselnej zóne medzi Martinom a Sučanmi. Jednalo sa o požiar trávy a lesných porastov medzi firmou Probugas a rozvodňou Sučany. Zásahu sa zúčastnili okrem našej CAS 32 T 148 aj družstvo na Nissane s genfami a taktiež aj 3 cisternové vozy HaZZ Martin ako aj jednotka ZHZ Probugas. Požiar bol značne rozsiahly a zasahujúca jednotka ZHZ musela ochladzovať cisternové vagóny , aby nedošlo k výbuchu plynu. Požiar bol lokalizovaný po hodine hasebných prác a do pol hodiny likvidovaný. Na mieste ešte zostala jednotka HaZZ Martin, ktorá vykonávala kontrolu požiaroviska a dohášala lokálne tlejúce miesta. O rozsiahlosti a náročnosti tohto požiaru svedčí jeho rozloha, ktorá bola cca na 1200 x 400 metroch.Ani nie pol hodinu po návrate sme mali ďalší požiar trávnatej plochy pri výrobni Fatran. Len čo sme tento požiar uhasili, už sme sa ponáhľali k lesnému požiaru v lokalite Hliník medzi Sučanmi a Turčianskou Štiavničkou. Po príchode na miesto sme zistili, že požiar je založený na 5 miestach a je značne rozsiahly. K jeho šíreniu napomáhal aj silný nárazový vietor. Preto bola povolaná ďalšia jednotka na vozidle ZIL a taktiež aj DHZ Turčianska Štiavnička. Požiar sa rozprestieral na ploche cca 900 m, široký bol približne 250 m a bol v ťažko dostupnom strmom teréne. Jeho likvidácia trvala niekoľko hodín. Na likvidáciu boli celkom nasadené 2 cisternové vozidlá( CAS 32 T 148, CAS 16 ZIL 131), 1 doprovodné vozidlo a 12 hasičov . Požiar bol zlikvidovaný po 22. hodine .

Pár fotiek : nehoda pri elektrárni

 

Vážna dopravná nehoda

Dňa 26.3. o 8.45 sme mali nahlásenú dopravnú nehodu na 1/18 pri odbočke na Krpeľany, kde vodič pri vchádzaní z Krpelian na hlavnú cestu nedal prednosť vozidlu na hlavnej ceste a narazil do jeho zadnej časti. Vozidlo idúce v smere na Kraľovany následne zbehlo z cesty a viackrát sa prevrátilo. Po príchode už bola osádka z havarovaného vozidla mimo vozidla a vodičovi bola poskytovaná prvá pomoc. Pri našom príchode v smere od Kraľovian protiidúci vodič sledoval čo sa deje na poli, zišiel z cesty a prevrátil sa na bok. Zranenému vodičovi a celej posádke sme do príchodu RZP FALCK poskytli prvú pomoc, ošetrili sme pasažierov a pomohli sme po zdokumentovaní naložiť havarované vozidlá na odťahovú službu. Zásahu sa zúčastnila aj jednotka HaZZ Martin a tri vozidlá RZP Falck.

Pár fotiek : havarované vozidlo

 

Vypaľovanie tráv nemá konca

Za posledný týždeň vypaľovanie tráv nemá konca kraja. Denne máme nahlásené tri až štyri požiare tráv a krovín.Niekedy máme dojem, že to niekto robí schválne, lebo po príchode na miesto nachádzame tri a niekedy aj viac ložísk požiarov na jednom mieste a vyrážame z požiaru na požiar. Likvidujeme požiare aj v blízkosti priemyselných objektov, kde hrozí ich zapálenie a neúmerný nárast škôd či už v priemyselnom parku, alebo v lokalitele starej tehelne.

Pár fotiek : požiar trávy pri priemyselnom objekte na Schádzanej

 

Dopravná nehoda pod Ratkovským kopcom

14.3. o 16.10 hodine sme boli vyslaní k dopravnej nehode na ceste 1/18 medzi Šútovom a Ratkovom. Po príchode na miesto sme zistili, že sa jedná o nehodu dodávkového automobilu, ktorý sa nachádzal mimo cestu a bol opretý o betónový múr. Vodič bol mimo vozidla a bola mu poskytovaná prvá pomoc neznámou účastníčkou cestnej dopravy. Po príchode sme pokračovali v oživovaní pomocou defibrilátora a po príchode RZP Falck sme pomáhali v poskytovaní KPR. Ani po príchode lekára a pokračovaní v oživovaní sa nepodarilo stabilizovať zraneného vodiča a po naložení do sanitky RZP vodič zomrel. Zásahu sa okrem nás zúčastnila jednotka HaZZ Martin a dve posádky RZP Falck. Všetkým nám bolo akosi smutno, že ani napriek snahe sa nám približne po hodine nepodarilo vodiča zachrániť. No však na smútok nebol čas, lebo po odchode z miesta nehody sme sa ponáhľali na ďalší zásah a to likvidáciu požiaru.

Pár fotiek : nehoda pod Ratkovským kopcom

 

Víkend plný požiarov

Jarné vypaľovanie tráv neobišlo ani našu obec a jej okolie. Najviac požiarov spojených s vypaľovaním sme zaznamenali počas víkendu od piatka 11.marca do pondelka 14.marca. V piatok v čase 20.30 hod. sme mali ohlásený požiar trávy pri podchode do základnej školy. V sobotu sme zaznamenali 5 takýchto požiarov. Okrem malých lokálnych požiarov došlo aj k horeniu 4 stohov so senom v lokalite za futbalovým ihriskom. Za rodinnými domami v lokalite Hliník pri vypaľovaní trávy sa požiar rozšíril do krovinatého porastu a hrozilo jeho rozšírenie do priestorov píly firmy Drevmajster a k požiaru objektov kynologického klubu. Pre zlú prístupnosť musela jednotka s vozidlom prejsť strmým kopcom až do ložiska požiaru. Po likvidácii požiaru však vozidlo uviazlo v rokline, pretože zem bola stále zmrznutá . Následne muselo byť vozidlo vyprostené odťahovou službou PMP Truck. Najhorší požiar nás však čakal až v neskorých nočných hodinách, kde o 22.10 došlo k rozsiahlemu požiaru trávy pri starej ceste 1/18 a odbočke na Štrkoveň. Vplyvom vetra sa požiar rýchlo šíril a menil smer. Hrozilo zapálenie objektov bývalej automobilovej firmy. Likvidácie požiaru sa zúčastnili dve posádky cisternových vozidiel. To však nebolo všetko. Ešte horšie požiare nás čakali v nedeľu a náslledne aj v pondelok. V nedeľu okrem lokálnych požiarov došlo aj k požiaru trávnatých porastov a krovín v lokalite za Čiernou horou a požiar bol lokalizovaný na okraji hory. Likvidácie sa zúčastnila okrem našich dvoch jednotiek aj jednotka HaZZ Martin. V pondelok vo večerných hodinách v priemyselnom parku za firmou EBA bol ohlásený požiar trávy a krovín, ktorý sa šíril do hory, ale aj do priestoru firiem. Po príjazde sme zistili, že požiar je na troch miestach a ohniská sú od seba vzdialené okolo 15O metrov. Na jeho likvidáciu bola privolaná aj druhá jednotka. Posledný požiar bol ohlásený v neskorých nočných hodinách v krovinatom poraste v smere na Turčiansku Štiavničku. Po jeho likvidácii a príchode na základňu prišiel náš najlepší pomocník - dážď a na určitú dobu ukončil vypaľovanie a požiare tráv. Celkovo za tento víkend sme zaznamenali 15 požiarov spojených s vypaľovaním tráv.

Pár fotiek : Požiar na Hliníku

Výjazdy k udalostiam v druhej polovici februára

Od 17.2.2011o sme mali viacero rôznych druhov výjazdov. V ten deň sme boli požiadaní OOPZ Sučany k vyslobodeniu osoby z chaty v Turanoch. Po príchode sme zistili, že osoba je žiaľ mŕtva.V týchto dňoch ukázalo sa v slniečko a hneď to bolo aj vidno na výjazdoch k požiarom. Začalo obdobie vypaľovania tráv. Zaznamenali sme i jednu dopravnú nehodu v obci Turany, kde skončilo osobné auto v stĺpe po nedaní prednosti v jazde iným vozidlom. Našťasteie nehoda sa zaobišla bez zranení.

Pár fotiek : nehoda v Turanoch

Výjazd k dopravnej nehode

Dňa 16.2.2011o 13:18 nám bola nahlásená dopravná nehoda osobného motorového vozidla pri obci Podhradie. Po príchode na miesto nehody sme zistili, že vo vozidle v dobe nehody boli dve osoby, ktoré po našom príchode už boli mimo vozidla. Po zmeraní základných životných funkcií sme na miesto nehody povolali RZP Falck. Zranené osoby vozidlá RZP odtransportovali do Univerzitnej nemocnice Martin. Po zdokumentovaní nehody sme pomohli vozidlo naložiť na odťahovú službu PMP Truck.

Pár fotiek : galeria

Človek v potoku

Dňa 10.2.2011 o 06.40 sme prijali správu o osobe v potoku pri obchode Jednota. Po príchode na miesto sme zistili, že sa jedná o miestneho občana, ktorý už nejavil známky života. Privolali sme hliadku OO PZ Sučany a hliadku obecnej polície, ktorým sme miesto nálezu odovzdali.

Dopravná nehoda

Dňa 7.2.2011 o 08.09 vykonala jednotka OHZ Sučany výjazd k dopravnej nehode bez zranenia, kde vozidlo na klzkej ceste dostalo šmyk a skončilo v jazere Ontário pri obci Sučany.Jednotka vykonala výjazd na vozidle Avia 30 1+2 a potápač DHZ Sučany z klubu Hypocampus.Po príchode na miesto bolo zistené , že vozidlo sa nachádza celé pod hladinou.Následne bol privolaný automobilový vyprosťovací žeriav AV 14 z odťahovej a vyslobodzovacej služby PMP Truck. Vozidlo za pomoci potápačov zo záchrannej brigády HaZZ Žilina bolo zapnuté a vytiahnuté na breh.Na mieste zasahovali okrem nás aj príslušníci zo Zb HaZZ Žilina,potápač DHZ Sučany,DI Martin,odťahová a vyslobodzovacia služba PMP Truck.

Fotky z nehody : auto v jazere

video: vytiahnutie auta

Dopravná nehoda

V nedeľu 6. februára o 14,26 sme prijali správu z HaZZ Martin o dopravnej nehode na ceste 1/18 za Trusalovou v smere na Kraľovany. Po príchode sa jednalo o dopravnú nehodu na odbočke do obce Krpeľany, kde mladý vodič v smere od Šútova na Martin nezvládol riadenie a skončil v krovinách mimo cestu. Na šťastie si nehoda nevyžiadala žiadne zranenia. Po príchode na miesto sme odpojili AKB a vypílili kroviny a stromy, aby sme mohli vozidlo vytiahnuť. Po príchode odťahovej služby PMP Truck sme vozidlo pomohli naložiť.

Fotky z nehody : auto mimo cestu

Prvé zásahy

V mesiaci január do 22.1.sme zaznamenali 14 výjazdov, ktoré si našťastie nevyžiadali žiadne smrteľné zranenia. Prvý výjazd sme mali 2.januára k vozidlu mimo cesty. Celkom bolo 10 výjazdov k dopravným nehodám. Mali sme i 2 požiare, horela slama za ihriskom a taktiž následkom zapchatého komína došlo k zadymeniu celého domu. Na šťastie majiteľa sme došli včas, takže k priamemu požiaru nedošlo. Jeden psík sa chcel v januári asi vykúpať ale z nádrže sa nemohol dostať von. Až po našom príjazde sme ho z vodnej nádrže vyslobodili. V porovnaní s predchádzajúcim rokom a rokom 2009, bolo za toto obdobie najviac výjazdov v roku 2011